Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Przepisy > Zamiast klasycznych pierogów podam na święta te kluski. Smak farszu zachwyca, w moim domu to hit
Redakcja smakosze.pl
Redakcja smakosze.pl 15.12.2023 18:10

Zamiast klasycznych pierogów podam na święta te kluski. Smak farszu zachwyca, w moim domu to hit

kluski z farszem
YouTube / Henia Foks

Bliski krewny pierogów, faszerowane kluski, to świetne pole do eksperymentowania. Od kiedy moja rodzina oszalała na punkcie pewnego rodzaju klusek, robię je bardzo często. W tym roku pomyślałam więc: a dlaczego by nie podać ich zamiast tradycyjnych świątecznych pierogów?

Świętokrzyskie pigoły

Przepis na te kluski znalazłam już jakiś czas temu. W Świętokrzyskiem, skąd pochodzą, mówi się na nie pigoły. Są tanie, składają się z kilku prostych składników i w przeciwieństwie do pierogów, nie trzeba ich kleić, co przyspiesza przygotowanie. Podobny przepis można znaleźć na kanale YouTube Henia Fiks, z którego pochodzi powyższe zdjęcie.

Podobne do pyzów, kartaczy i cepelinów, wprost zachwycają smakiem, za którego charakter odpowiada farsz z kapusty i grzybów. To właśnie dlatego w tym roku zastąpią tradycyjne pierogi na moim wigilijnym stole. 

kluski ziemniaczane.jpg
Canva / 8vFanl
Zapłacił 80 zł na jarmarku świątecznym za taki zestaw. Od razu zauważył podłą praktykę „To jest żałosne”

Pigoły – świętokrzyski przepis

Apetyczne kulki z pysznym wegetariańskim farszem oparte są na bazie ziemniaków. Do ich wypełnienia używamy kapusty i grzybów, ale także kaszy jęczmiennej. To między innymi dlatego są takie pożywne i sycące, a przy tym dodatek ten pomaga w trawieniu i nadaje potrawie ciekawą teksturę.

Składniki

Na ciasto

  • 3 kg gotowanych ziemniaków (pamiętaj, by wybrać odmianę dobrą do klusek!)
  • Łyżka mąki ziemniaczanej
  • Odrobina pieprzu do smaku

Na farsz

  • ½ kg kiszonej kapusty
  • ½ kg kaszy jęczmiennej
  • Paczka suszonych grzybów
  • 2 cebule
  • sól, pieprz, olej do smażenia

Pigoły – przygotowanie klusek z kapustą i grzybami

Kapustę gotuję przez ok. godzinę w niewielkiej ilości (ok. pół litra) wody. Gotuję też namoczone grzyby, aż będą miękkie, oraz kaszę jęczmienną. Podsmażam też drobno pokrojoną cebulkę, aż się zeszkli.

Odciśniętą kapustę i grzyby mieszam ze sobą i przepuszczam przez maszynkę do mięsa, mieszam z podsmażoną cebulką i kaszą jęczmienną. Doprawiam do smaku.

Z obranych ziemniaków połowę gotuję, a następnie przeciskam na prasce, drugą połowę ścieram na tarce. Wodę spod startych ziemniaków (ziemniaczany “sok”) dodaję do startych ziemniaków – to naturalna skrobia, która pomoże związać ciasto. Wszystkie składniki ciasta mieszam w misce i zagniatam, dopóki masa nie zrobi się gładka.

Formuję z masy kulki, spłaszczam je, faszeruję i sklejam. Gotuję w osolonym wrzątku na wolnym ogniu. Ugotowanie zajmuje około 15 minut, a wtedy są gotowe do podania na stół. Nawet wigilijny – w końcu są z kapustą i grzybami! Na kolejne dni świąteczne sprawdzi się pieczeń od Strzelczyka. Źle dobrany mak może zrujnować uroczyste wypieki.

Projekt bez nazwy-24.jpg
Canva / Getty Images