Zaskakująca szarlotka z antonówką. Swój smak zawdzięcza 1 nietypowemu składnikowi
Prezentujemy prosty a zarazem przepyszny sposób na popularne ciasto z jabłkami. Nasza propozycja na szarlotkę swój niezwykły smak zawdzięcza dodatkowi serka homogenizowanego. Wystarczy zagnieść ciasto z dodatkowym składnikiem i zamknąć w jego wnętrzu soczyste kwaskowate owoce. Takiej szarlotki jeszcze nie jedliście.
Wierzch naszej szarlotki pokrywa słodki lukier. Owoce użyte do tego ciasta możesz dodać same lub dosłodzić je cukrem i podkręcić smak odrobiną cynamonu. Niezależnie od tego, który wariant wybierzesz, ta szarlotka zniknie z talerzy błyskawicznie.
Przepis na aromatyczną szarlotkę
Składniki:
3 szklanki mąki tortowej
1 i 1/2 łyżeczki proszku do pieczenia
1/2 szklanki cukru
200 g waniliowego serka homogenizowanego
200 g masła
6 kwaskowatych jabłek (np. Antonówka)
opcjonalnie cukier wanilinowy i cynamon do oprószenia jabłek.
Składniki na lukier:
1/2 szklanki cukru pudru
2 łyżki śmietanki 36%
kilka kropel soku z cytryny
Jak upiec prostą i pyszną szarlotkę?
Zagnieć ciasto na szarlotkę. Mąkę wymieszaj z cukrem i proszkiem do pieczenia, wysyp całość na stolnicę. Następnie dodaj serek homogenizowany i pokrojone w drobniejsze kawałki masło. Całość wyrabiaj do uzyskania jednolitej gładkiej masy.
Przygotowane ciasto na szarlotkę podziel na dwie równe części. Jedną z części rozwałkuj i ułóż równomiernie w formie wyłożonej papierem do pieczenia. Powierzchnię ciasta ponakłuwaj widelcem.
Owoce do szarlotki umyj, obierz i pokrój na ćwiartki. Usuń z nich gniazda nasienne a następnie poukładaj jabłka brzuszkami do góry w formie do pieczenia. Oprósz je równomiernie cukrem wanilinowym i cynamonem (jeśli używasz tych składników) i przykryj całość drugą częścią rozwałkowanego ciasta.
Piekarnik rozgrzej do temperatury 180 stopni. Wstaw blachę z szarlotką i piecz ciasto przez ok. 1 godzinę. W międzyczasie przygotuj lukier.
Do miseczki wsyp cukier puder, dodaj łyżkę śmietany i odrobinę soku z cytryny. Lukier do szarlotki ucieraj za pomocą łyżeczki do momentu, kiedy cukier całkowicie rozpuści się w płynie. Po upieczeniu szarlotki polej wciąż gorące ciasto. Zamiast jabłek możesz użyć do przygotowania ciasta także gruszek. Do przygotowania tej szarlotki nie potrzebujesz nawet piekarnika.
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
Kotlety mielone bez namaczanej bułki. Wyjdą soczyste i miękkie dzięki innemu dodatkowi
Jakubiak nie robi kopytek z ziemniaków. Używa niezwykle aromatycznego składnika