Zrywam w ogrodzie i dodaję do soku z aronii. Wychodzi po prostu doskonały
Aronia nie nadaje się do spożywania na surowo. Jej owoce są cierpkie i kwaśne. Za to możemy zrobić z niej pyszny sok. Idealnie sprawdzi się jako dodatek do herbaty na długie jesienne wieczory. Wzbogacony o liście wiśni zachwyci swoim niepowtarzalnym smakiem.
Aronia - perła wśród sezonowych owoców
Początek sierpnia jest okresem, w którym zaczyna się sezon na aronię. Te niepozorne kuleczki mają w sobie ogrom cennych właściwości. Nie jadamy ich na surowo, za to możemy przerobić je na sok.
Aronia jest źródłem cennych witamin i minerałów. Zawiera również antyoksydanty, dlatego warto sięgać po sok z tego owocu w sezonie jesienno - zimowym, gdy chcemy wzmocnić nasz układ odpornościowy. Owoce są także źródłem błonnika, żelaza, jodu i potasu. Mają pozytywny wpływ m.in. na nasz układ krwionośny oraz wzrok. Lekarze twierdzą, że pozytywnie wpływają one na leczenie jaskry i zaćmy. Przeciwskazaniem do spożywania aronii jest natomiast niskie ciśnienie tętnicze krwi, zaparcia oraz żylaki.
Poniżej zdradzamy sprawdzony przepis na sok z tych cennych owoców. Jego “tajnym” składnikiem są liście wiśni!
Nie porzeczki i dębu. Gessler wrzuca do kiszonych ogórków zupełnie inne liścieDlaczego dodajemy liście wiśni do soku z aronii?
Jeśli mamy taką możliwość, sok z aronii warto wzbogacić liśćmi wiśni. Powód? Są one w stanie skuteczni zniwelować charakterystyczną goryczkę tych owoców. Ten niepozorny dodatek sprawi, że domownicy nie będą wykrzywiać twarzy podczas picia tego soku. Im więcej liści, tym smak napoju staje się bardziej neutralny.
Poniżej prezentujemy sprawdzony przepis na ten sok. Mamy nadzieję, że Wam również zasmakuje!
Lista składników na sok z aronii
Lista składników:
- 2 kg owoców aronii
- 40 liści wiśni
- 1 kg cukru (możemy dać więcej, jeśli chcemy żeby sok był słodszy)
- 3 litry wody
- kwasek cytrynowy lub sok wyciśnięty z 1 cytryny do smaku
Sposób wykonania soku z aronii
Dokładnie myjemy owoce aronii i liście wiśni, a następnie zalewamy je 3 litrami wody i gotujemy przez 20 minut. Po zagotowaniu przecedzamy. Do soku sypiemy cukier oraz wlewamy kwasem cytrynowy lub sok z cytryny i dalej gotujemy do zagotowania.
Sok z aronii przelewamy do przygotowanych wcześniej słoików i stawiamy je do góry dnem. Sok nie wymaga pasteryzacji. Na naszej stronie znajdziecie także przepisy na inne sezonowe przetwory m.in. musztardę z cukinii oraz dżem z borówki amerykańskiej.