Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Przepisy > Babciny patent na ogórki małosolne bez wody i zalewy

Babciny patent na ogórki małosolne bez wody i zalewy

Ogórki małosolne
canva/idaro

Ogórki małosolne są wyjątkowo zdrowym rarytasem, po który z chęcią sięga wielu amatorów dobrego jedzenia. Najczęściej przygotowuje się je z dodatkiem zalewy bogatej w aromatyczne przyprawy. A gdyby tak pominąć w niej wodę? Okazuje się, że ten śmiały pomysł nie tylko nie jest absurdalny, ale tez dobrze znają go nasze babcie, które nie raz takie ogórki przyrządzały.

Ogórki małosolne przygotować można według różnych receptur. Zdradzaliśmy wam już m.in. niezawodne patenty, które pomogą osiągnąć przyjemnie chrupiące ogórki — wprost idealne do przyrządzenia surówki. Tym razem na tapet bierzemy babciną metodę pomijającą wykorzystanie płynów. Aromatyczny specjał też się uda.

Jak smakują ogórki małosolne bez zalewy?

Specjał jest delikatniejszy w smaku od klasycznych i zdecydowanie bardziej chrupiący. Ma również niezwykle intensywną zieloną barwę, często nieosiągalną dla klasycznej wersji rarytasu.

Poza tym spodziewać możemy się dobrze znanych z wersji tradycyjnej aromatów, czyli nut czosnkowych, woni i smaku gałązek kopru oraz ostrości świeżego korzenia chrzanu i jego liści.

Nie zabraknie też bogatego bukietu przypraw w postaci ziela angielskiego i liścia laurowego i oczywiście soli. Niektórzy wzbogacają też rarytas o dodatki takie jak liść wiśni lub porzeczek, które wspaniale urozmaicają kompozycję.

Przygotowanie ogórków małosolnych bez zalewy

Zrobienie tego specjału jest niezwykle proste — wystarczy pominąć przygotowanie aromatycznego płynu. Zamiast wlewania roztworu soli i przypraw do słoików z warzywem, ogórki umieszczamy w woreczkach i po prostu łączymy z pozostałymi składnikami.

Dodajemy sól, drobno pokrojone warzywa — czyli korzeń i liście chrzanu oraz ząbki czosnku — oraz pokruszone liście laurowe i rozgniecione ziarenka ziela angielskiego. Możemy tę mieszankę wzbogacić o rozdrobnione liście owocowe liście.

Woreczki zamykamy i starannie mieszamy zawartość, uważając, by nie przedziurawić torebeczek. Po czterech godzinach spędzonych w lodówce, warzywa przenosimy w miejsce, gdzie panuje temperatura pokojowa, i kisimy je przez 20 do 48 godzin. Otwarte opakowania ogórków małosolnych przechowujemy w chłodzie.

Ogórki małosolne można przygotować bez zalewy
Ogórki małosolne można przygotować bez zalewy

Źródło zdjęcia: canva/Natasha Breen

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: stylzycia.radiozet