Co należy dodać do placków ziemniaczanych, żeby nie ciemniały?
Placki ziemniaczane są niezwykle proste do zrobienia. Jednak w trakcie ich przygotowywania mogą nas spotkać małe niespodzianki. Dziś podpowiemy wam, co należy dodać do placków ziemniaczanych, żeby nie ciemniały. Dzięki temu apetyczniejszy wygląd będzie miało samo ciasto i produkt finalny.
Ciemnienie startych ziemniaków nie jest niczym zaskakującym. Wynika z naturalnej reakcji chemicznej, jaka zachodzi między enzymem zawartym w ziemniakach a tlenem znajdującym się w powietrzu. To w wyniku tej reakcji ziemniaki ciemnieją po obraniu, a jeszcze szybciej, gdy zetrzemy je na tarce. Jednak są sposoby na to, by zatrzymać tę niepożądaną reakcję.
Warto w tym momencie dodać, że ciemnienie ziemniaków nie wpływa na zmianę ich smaku ani wartości odżywczej. Jest to tylko zmiana wizualna, która ewentualnie może zmniejszyć nasz apetyt na gotowe placki. Gdy usmażymy placki ze ściemniałych ziemniaków, będą one też nieco ciemniejsze.
Co należy dodać do placków ziemniaczanych, żeby nie ciemniały?
Ciemnienie ziemniaków, a tym samym ciasta na placki ziemniaczane i samych placków ziemniaczanych, można zahamować, ograniczając kontakt ziemniaków z powietrzem. Dlatego starte ziemniaki warto od razu posypać warstwą mąki ziemniaczanej lub pszennej. Taką warstwę mąki można zdjąć z powierzchni ciasta przed jego smażeniem lub wmieszać w ciasto, pod warunkiem, że nie zawiera ono już zbyt dużo mąki.
Innym sposobem na ograniczenie ciemnienia ziemniaczanego ciasta, jest dodanie do niego kilku kropel soku z cytryn. Kwas zadziała na starte ziemniaki podobnie jak na obrane jabłko czy banan, a więc zatrzyma ich ciemnienie. Zamiast soku z cytryny można też dodać do startych ziemniaków trochę kwasku cytrynowego. Nie należy jednak przesadzać z ilością tych kwaśnych dodatków, bo mogą być wyczuwalne w plackach.
Na podobnej zasadzie jak sok z cytryny, zadziała też kwaśna śmietana. Dlatego dodaj jej 1-2 łyżki do ciasta ziemniaczanego i od razu wymieszaj. Ciasto zachowa swój naturalny kolor. Śmietana ma też tę zaletę, że jej smak jest w plackach mniej wyczuwalny, niż smak kwaśnej cytryny.
Inne sposoby na ograniczenie ciemnienia placków ziemniaczanych
Ziemniaków na placki ziemniaczane lepiej nie obierać z dużym wyprzedzeniem. A jeśli już to zrobimy, najlepiej zanurzyć je w zimnej wodzie. Woda odetnie dostęp tlenu do powierzchni ziemniaków.
Miskę ze startymi ziemniakami czy już z gotowym ciastem ziemniaczanym warto też przykryć gęstą ściereczką. Ona również ograniczy dostęp powietrza, a tym samym ciemnienie ciasta.
Na naszej stronie znajdziecie też dokładny przepis na placki ziemniaczane. Sprawdźcie również, jak przygotować placki ziemniaczane z serowym nadzieniem.
Źródło zdjęcia: canva/Mariha-kitchen
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy
Źródło: porady.interia