Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Porady > Co zrobić, żeby ciasto drożdżowe nie opadło po wyjęciu z piekarnika?
Renata Materlińska
Renata Materlińska 27.11.2021 01:00

Co zrobić, żeby ciasto drożdżowe nie opadło po wyjęciu z piekarnika?

ciasto drożdżowe
canva/Dariusz_Oleszczak

Ciasto drożdżowe kusi zapachem i puszystością. Jego przygotowanie nie jest skomplikowane, ale może przysporzyć małych problemów. Wiesz na przykład, co zrobić, żeby ciasto drożdżowe nie opadło po wyjęciu z piekarnika? Gdy postąpisz według naszych rad, z pewnością już nigdy ci się to nie przytrafi.

Kawałek drożdżowego ciasta i szklanka mleka albo porcja drożdżowej baby do kawy? Czy to nie brzmi zachęcająco? Tak, ciasto drożdżowe ma wielu zwolenników. Jest smaczne i miękkie i wprost rozpływa się w ustach. Co prawda jest bardziej pracochłonne niż np. ciasto ucierane, ale zachęca lekkostrawnością i małą kalorycznością.

Co zrobić, żeby ciasto drożdżowe nie opadło po wyjęciu z piekarnika?

Problemem, z którym spotyka się wiele początkujących gospodyń domowych, jest opadanie ciasta drożdżowego. Może nie zawsze jest to spektakularne opadnięcie, skutkujące zakalcem, jednak wypiek traci na apetycznym wyglądzie.

Przyczyn opadania ciasta drożdżowego może być kilka. Może tak się stać, gdy położysz na nim za dużo dodatków. Przesadna ilość owoców czy kruszonki może nie zostać uniesiona przez znajdujące się w cieście drożdże. Wtedy ciasto, zwłaszcza na środku formy pozostanie zapadnięte.

Innym powodem opadania ciasta drożdżowego jest jego nadmierne wyrośnięcie przed pieczeniem. Nieraz zagapimy się i ciasto, zamiast podwoić swoją objętość, przed wstawieniem do piekarnika zdąży ją potroić. W tym momencie skończy się już niestety siła wypiekowa drożdży i w czasie pieczenia ciasto zwyczajnie siądzie.

Dość często popełniamy jednak błąd na etapie samego pieczenia ciasta. Po pierwsze wyrośnięte ciasto wstawiamy do piekarnika o temperaturze nie większej niż 180 st. C i w czasie pieczenia nie otwieramy drzwiczek piekarnika. Ciasto drożdżowe nie lubi zmian temperatury, a jeszcze bardziej wentylacji. Może wtedy opaść. Dlatego uchylmy piekarnik dopiero pod koniec pieczenia, by sprawdzić, czy ciasto jest dopieczone w środku.

Ważne jest też, by nie wyciągać od razu upieczonego ciasta z piekarnika. Lepiej uchylić drzwiczki i pozwolić mu przez pół godziny przestygnąć. Wtedy ciasto nie dozna dużego szoku termicznego. Można też na 5 minut przed końcem pieczenia podnieść temperaturę w piekarniku do 200 st. C. Ten zabieg spowolni spadanie temperatury po uchyleniu drzwiczek.

Ważne dla ciasta drożdżowego

Przygotowując ciasto drożdżowe, zadbaj o to, by wszystkie jego składniki miały temperaturę pokojową. Dzięki temu ciasto będzie ładnie i równomiernie rosło.

Ciasto wyrabiaj tak długo, aż będzie gładkie i samo zacznie odchodzić od dłoni. To będzie oznaczało, że wszystkie jego składniki dobrze się połączyły.

Wyrobione ciasto przykryj ściereczką i pozostaw w ciepłym miejscu do wyrośnięcia. Gdy podwoi swoją objętość wyrób je jeszcze raz, by usunąć nadmiar gazów. Wtedy nadziej ciasto, uformuj, jak chcesz, włóż do blachy i znów pozwól mu wyrosnąć.

Jeśli chcesz poznać dokładny przepis na ciasto drożdżowe, zajrzyj na naszą stronę. Znajdziesz tam też przepis na drożdżówki z dżemem.

ciasto drożdżowe
ciasto drożdżowe

Źródło zdjęcia: canva/nimis69

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy

Źródło: solgaz.eu, newsy.gotujmy Zapraszamy na nasz Instagram