Wyrośnięte, wilgotne i puszyste ciasto drożdżowe siostry Anastazji
Ciasto drożdżowe uchodzi za stosunkowo trudne w wykonaniu, lecz z przepisem siostry Anastazji nie trzeba obawiać się porażki. Jej receptura jest banalnie prosta, a jedyne co trzeba zrobić, to skrupulatnie powtarzać czynności wymienione poniżej. W efekcie ciasto będzie wyjątkowo wyrośnięte i puszyste za każdym razem, gdy zdecydujesz się zrobić. Z poniższym przepisem każda drożdżówka będzie idealna.
Ciasto drożdżowe siostry Anastazji wyróżnia się wśród innych podobnych wypieków dużą zawartością drożdży. Ich ilość dostosowuje się nie tylko do mąki, lecz również innych składników, jak tłuszcz czy cukier. Siostra dodaje ich bardzo dużo, stąd tak pokaźne zapotrzebowanie na drożdże.
Aby drożdże dobrze spełniły swoje zadanie, utrzymaj stosunkowo wysoką temperaturę w kuchni. Pomieszczenie nie powinno być zbytnio wychłodzone, ponieważ proces aktywacji zaczynu w innym wypadku mocno się wydłuży. Dobrze jest również podgrzać mleko do maksymalnie 40 stopni Celsjusza, wtedy drożdże zaczną szybciej fermentować.
Przepis na ciasto drożdżowe siostry Anastazji
Składniki:
1,2 kg mąki pszennej
110 g drożdży świeżych
3/4 kostki masła
pół szklanki cukru
6 żółtek
pół łyżeczki soli
Zacznij od przesiania mąki do dużej miski. Pół szklanki mleka wlej do rondelka i szybko je podgrzej. Dodaj do niego łyżkę mąki, drożdże oraz 2 łyżki cukru. Zamieszaj i odstaw na bok. Gdy zaczyn zacznie mocno się pienić i intensywnie pachnieć drożdżami, przelej go do miski z mąką.
Żółtka utrzyj z resztą mąki na puszystą masę. Powinna mieć jasny kolor i przynajmniej podwoić swoją objętość. Roztop masło i ostudź je. Do mąki wlej kogiel mogiel, resztę mleka oraz sól. Wymieszaj masę i gdy się połączy, dodaj masło. Wyrób ciasto, aż będzie sprężyste, gładkie i lśniące. Odstaw je na 1 godzinę pod przykryciem w ciepłe miejsce.
Po tym czasie masa podwoi swoją objętość, dlatego przyda się głęboka miska, o dużej pojemności. Takie ciasto nadaje się do pieczenia rogalików, bułek, drożdżówek i innych pysznych wypieków. Czas pieczenia zależy od składników farszu, jeśli się z niego korzysta, a także grubości samego ciasta włożonego do piekarnika.
Jeśli masz ochotę na więcej ciekawych informacji ze świata kulinariów, zajrzyj na naszą stronę. Z tego artykułu dowiesz się, jak zrobić wyjątkowo łatwą domową chałkę. Ten tekst wyjawia prosty przepis na domową chałkę.
Źródło zdjęcia: canva/SKatzenberger, Getty Images
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
Źródło: newsy.gotujmy.pl Zapraszamy na nasz Instagram