Cudowny, aromatyczny piernik świętego Jakuba wg. przepisu niezawodnej siostry Anastazji
Długo dojrzewający piernik świętego Jakuba jest ciastem, które warto zacząć przygotowywać już teraz. Aby wypiek wyszedł idealny, potrzeba około 4-5 tygodni na dojrzewanie, dzięki czemu nabiera niebywale intensywnego i charakterystycznego smaku. Przepis siostry Anastazji pozwala w prosty sposób sporządzić je tak, aby każdy mógł się cieszyć nim na święta.
Klasyczny piernik można przygotować w mniej niż dwie godziny, jednak znacznie smaczniejszą opcją jest piernik świętego Jakuba. Ciasto to wymaga kilkutygodniowego dojrzewania, co pozwala uzyskać mu odpowiednią konsystencję, smak oraz aromat. Zachodzi w nim bowiem fermentacja, która dodaje znacznie więcej do profilu smakowego.
Piernik świętego Jakuba w wydaniu siostry Anastazji polany jest polewą czekoladową, jednak ten etap można pominąć bezpośrednio po upieczeniu. Dobrym rozwiązaniem jest odstawienie piernika na kolejny tydzień i polanie go czekoladą zaraz przed podaniem - wtedy jest jeszcze smaczniejszy.
Przepis na piernik świętego Jakuba według Siostry Anastazji
Składniki:
pół kg miodu wielokwiatowego
340 g cukru
250 g masła
1 kg mąki pszennej
3 jajka
125 ml mleka
sól
3 łyżeczki sody oczyszczonej
80 g przyprawy do piernika
około 1 kg powideł śliwkowych
Zacznij od umycia i wyparzenia szklanego lub kamionkowego dużego słoika, w którym zmieści się całe ciasto. Miód, cukier i masło podgrzej, cały czas mieszając, doprowadź do wrzenia i odstaw do całkowitego ostudzenia.
Do masy wsyp przesianą mąkę, jajka, sodę, letnie mleko, przyprawę do piernika oraz dużą szczyptę soli. Wyrób ciasto i przełóż je do wybranego czystego naczynia, w którym ma dojrzewać. Przykryj je lnianą ściereczką i odstaw w chłodne miejsce o temp. od 5 do 10 stopni Celsjusza na około 4-5 tygodni.
Po tym czasie wyjmij masę, rozwałkuj ją i podziel na trzy części. Do formy wyłożonej pergaminem do pieczenia włóż jedną część ciasta i piecz je w 170 stopniach Celsjusza przez około 18-20 minut. Powtórz czynność z każdą kolejną częścią. Gdy blaty wystygną, przełóż je podgrzanymi powidłami.
Ułożone blaty przykryj pergaminem i dociąż czymś ciężkim. Odstaw je na 5 dni w chłodne miejsce. Po ostatnim leżakowaniu możesz polać je czekoladową polewą złożoną ze śmietany 36% i gorzkiej czekolady. Smacznego.
Jeśli masz ochotę na więcej ciekawych informacji ze świata kulinariów, zajrzyj na naszą stronę. Z tego artykułu dowiesz się o najbardziej nieudanej rewolucji w historii. Ten tekst wyjawia niecodziennie pytanie o Gessler w Milionerach.
Źródło zdjęcia: canva/muser78, Getty Image
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
Pyszne i pożywne śniadanie. Fantastyczna jajecznica z brokułami
Lekkie i idealnie chrupiące placki ziemniaczane bez smażenia
Prosty przepis na puszyste racuchy z jabłkami bez dodatku jajek
Źródło: mojewypiekiidomowegotowanie.pl Zapraszamy na nasz Instagram