Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Porady > Czy moczenie mięsa w mleku ma sens? Eksperci nie mają złudzeń, lepiej tak nie rób
Renata Materlińska
Renata Materlińska 29.06.2022 16:34

Czy moczenie mięsa w mleku ma sens? Eksperci nie mają złudzeń, lepiej tak nie rób

moczenie mięsa w mleku
canva/Slaviyanka

Marynujesz mięso w mleku tak, jak na zdjęciu? Dowiedz się, czy moczenie mięsa w mleku ma sens. Eksperci nie mają złudzeń — lepiej tak nie robić, bo można przypłacić to zatruciem pokarmowym. Poznajcie szczegóły i inne, o wiele lepsze produkty do marynowania mięs.

Moczenie mięsa w mleku jest dosyć popularną praktyką. Wiele z was z pewnością moczy schab na kotlety w mleku z dodatkiem cebuli albo wątróbkę przed smażeniem. Dla wielu osób mięso dzięki temu staje się smaczniejsze, zyskuje delikatniejszy smak i większą kruchość. Co jednak na to eksperci?

Czy warto moczyć mięso w mleku?

Zdaniem ekspertów moczenie mięsa w mleku zupełnie nic nie daje. Jeśli proces ten trwa kilka godzin, może nawet doprowadzić do zapoczątkowania procesów gnilnych i zatrucia pokarmowego.

Mleko UHT i pasteryzowane poddawane jest obróbce termicznej, w wyniku której niszczone są żywe bakterie fermentacji mlekowej oraz enzymy. A to właśnie one mogłyby powodować ewentualne krusznie mięsa. Z drugiej strony marynowanie mięsa w świeżym mleku również jest niebezpieczne, bo mleko takie może zawierać groźne dla naszego zdrowia bakterie.

Co prawda część bakterii zginie w czasie smażenia czy pieczenia mięsa, ale zawsze mogą w nim pozostać odporne formy przetrwalnikowe. Należą do nich np. pałeczki okrężnicy i gronkowca złocistego, które powodują silne zatrucia pokarmowe.

Z powyższych powodów, krótkie moczenie w mleku wątróbki przed smażeniem nie powinno nam zaszkodzić, a z wątróbki powinno usunąć część goryczki.

W czym najlepiej marynować mięso?

Marynowanie mięsa ma na celu skruszenie białek i rozłożenie tkanki łącznej. Taką moc mają tylko kwaśne produkty. Należy do nich np. sok z cytryny, ocet, wino, soki owocowe, ale też mleczne napoje fermentowane.

Zamiast więc używać mleka do marynowania mięsa, wybierzcie lepiej jogurt naturalny, kefir czy maślankę. Zawierają one kwas mlekowy, który pomaga rozłożyć białko i zmiękczyć kolagen. Proces ten przyspiesza zaś obecny w tych produktach wapń.

Eksperci przyznają jednak, że mleko i jego przetwory mają zdolność neutralizowania zapachów. Dlatego jak najbardziej można ich używać do podlewania mięsa w czasie pieczenia czy do gotowania w nich schabu, czy cielęciny. W naszym serwisie znajdziesz pomysły na marynaty do mięs. Poznaj np. przepis na marynatę do karkówki z grilla, a także na marynatę do schabu.

mleko
canva/krisanapong detraphiphat

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: czteryfajery