Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Produkty > Czy mycie surowego mięsa jest bezpieczne? Nie ryzykuj szczególnie z jednym rodzajem
Magdalena Patacz
Magdalena Patacz 23.06.2022 13:49

Czy mycie surowego mięsa jest bezpieczne? Nie ryzykuj szczególnie z jednym rodzajem

Czy mycie surowego mięsa jest bezpieczne? Nie ryzykuj szczególnie z jednym rodzajem
canva/Kanawa_Studio

Myjesz surowe mięso przed krojeniem i gotowaniem? Popełniasz ogromny błąd i ryzykujesz swoim zdrowiem i zdrowiem najbliższych. Niebezpieczne jest zwłaszcza mycie surowego kurczaka. Jak przygotować mięso do gotowania?

Surowe mięso jest produktem, które często pojawia się w naszej kuchni. Przygotujemy z niego wiele wyśmienitych dań, np. zup, sałatek, rolad, kotletów, makaronów. Mięso, które kupujemy w sklepie jest badane, jednak i tak namnażają się na nim bakterie.

Niemal wszyscy popełniamy w kuchni błąd, za który możemy zapłacić naprawdę ciężkim zatruciem pokarmowym i poważnymi chorobami bakteryjnymi. Na surowym mięsie znajdują się bakterie, które giną w wysokiej temperaturze, a nie podczas mycia pod bieżącą wodą w kranie.

Surowe mięso musi być odpowiednio przygotowane do gotowania. Bardzo ważne jest również umycie i zdezynfekowanie miejsc, które miały kontakt z surowym mięsem. Dzięki takim zabiegom będziemy mieć pewność, że się nie zatrujemy.

Czy mycie surowego mięsa jest bezpieczne?

Mycie surowego mięsa, zwłaszcza kurczaka, jest niebezpieczne dla naszego zdrowia. Myjąc mięso pod bieżącą wodą rozprzestrzeniamy bakterie po całej kuchni- wraz z wodą chorobotwórcze drobnoustroje przedostają się na kuchenny blach, kran, ubranie.

Mięso drobiowe najbardziej narażone jest na namnażanie się bakterii, dlatego też powinniśmy od razu pokroić lub oczyścić mięso na desce i rozpocząć obróbkę termiczną, która zabije drobnoustroje.

Jak powinniśmy przygotowywać mięso przed obróbką termiczną?

Powinniśmy mieć osobną deskę do krojenia mięsa, którą zaraz po krojeniu, razem z nożem, umyjemy dokładnie wodą z płynem i sparzymy w wodzie o temperaturze minimum 70 stopni C. Musimy również bardzo dokładnie umyć dłonie, a blat myć i wycierać ręcznikiem papierowym.

Dobrym sposobem jest również przetarcie blatu środkiem dezynfekcyjnym. Jeśli wytrzemy blat ściereczką kuchenną, a w mięsie znajdowały się bakterie, damy im doskonałe miejsce do namnażania, a stąd już o krok od poważnego zatrucia pokarmowego.

Dowiedz się również, jak wybrać w sklepie najlepsze mięso. Wystarczy jeden rzut oka, aby sprawdzić, czy w mięso nadaje się do jedzenia, czy jest już stare.

Surowe nóżki z kurczaka
canva/ YelenaYemchuk

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: wyborcza.pl