Smakosze.pl

canva/Kanawa_Studio

Czy mycie surowego mięsa jest bezpieczne? Nie ryzykuj szczególnie z jednym rodzajem

23 Czerwca 2022

Autor tekstu:

Magdalena Patacz

Myjesz surowe mięso przed krojeniem i gotowaniem? Popełniasz ogromny błąd i ryzykujesz swoim zdrowiem i zdrowiem najbliższych. Niebezpieczne jest zwłaszcza mycie surowego kurczaka. Jak przygotować mięso do gotowania?

Surowe mięso jest produktem, które często pojawia się w naszej kuchni. Przygotujemy z niego wiele wyśmienitych dań, np. zup, sałatek, rolad, kotletów, makaronów. Mięso, które kupujemy w sklepie jest badane, jednak i tak namnażają się na nim bakterie.

Niemal wszyscy popełniamy w kuchni błąd, za który możemy zapłacić naprawdę ciężkim zatruciem pokarmowym i poważnymi chorobami bakteryjnymi. Na surowym mięsie znajdują się bakterie, które giną w wysokiej temperaturze, a nie podczas mycia pod bieżącą wodą w kranie.

Surowe mięso musi być odpowiednio przygotowane do gotowania. Bardzo ważne jest również umycie i zdezynfekowanie miejsc, które miały kontakt z surowym mięsem. Dzięki takim zabiegom będziemy mieć pewność, że się nie zatrujemy.

Czy mycie surowego mięsa jest bezpieczne?

Mycie surowego mięsa, zwłaszcza kurczaka, jest niebezpieczne dla naszego zdrowia. Myjąc mięso pod bieżącą wodą rozprzestrzeniamy bakterie po całej kuchni- wraz z wodą chorobotwórcze drobnoustroje przedostają się na kuchenny blach, kran, ubranie.

Mięso drobiowe najbardziej narażone jest na namnażanie się bakterii, dlatego też powinniśmy od razu pokroić lub oczyścić mięso na desce i rozpocząć obróbkę termiczną, która zabije drobnoustroje.

Jak powinniśmy przygotowywać mięso przed obróbką termiczną?

Powinniśmy mieć osobną deskę do krojenia mięsa, którą zaraz po krojeniu, razem z nożem, umyjemy dokładnie wodą z płynem i sparzymy w wodzie o temperaturze minimum 70 stopni C. Musimy również bardzo dokładnie umyć dłonie, a blat myć i wycierać ręcznikiem papierowym.

Dobrym sposobem jest również przetarcie blatu środkiem dezynfekcyjnym. Jeśli wytrzemy blat ściereczką kuchenną, a w mięsie znajdowały się bakterie, damy im doskonałe miejsce do namnażania, a stąd już o krok od poważnego zatrucia pokarmowego.

Dowiedz się również, jak wybrać w sklepie najlepsze mięso . Wystarczy jeden rzut oka, aby sprawdzić, czy w mięso nadaje się do jedzenia, czy jest już stare.

Surowe nóżki z kurczaka
canva/ YelenaYemchuk

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: wyborcza.pl

Tagi:

Podobne artykuły

Produkty

Miliony Polaków mogą skorzystać. Biedronka tnie ceny warzyw i owoców
Czytaj więcej >

Produkty

Czytelnik przysłał nam zdjęcie paragonu. „Zdziwiłem się mocno przy kasie"
Czytaj więcej >

Produkty

Zdrowsza jest kawa rozpuszczalna czy mielona? Dietetyk zabrał głos
Czytaj więcej >

Produkty

Zawiera witaminy z grupy B, a wielu omija ją szerokim łukiem. Koniecznie włącz to mięso do jadłospisu
Czytaj więcej >

Produkty

Chciała zrobić śledzie w occie. Poszła do sklepu i przystanęła z wrażenia
Czytaj więcej >

Produkty

Poszłam do Biedronki i aż wryło mnie w ziemię. Cena fasolki szparagowej to jakiś żart
Czytaj więcej >
Magdalena Patacz

Redaktorka portalu Smakosze.pl. Przygotowuję dla Was przepisy i porady kulinarne. Lubię gotować i odkrywać nowe smaki, a pisanie to moja pasja. Prywatnie jestem fanką powieści fantastycznych, klasycznego rocka i gier komputerowych.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail [email protected]

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]