Wędzenie wpływa na zdrowie?
Canva.com / Magone

Czy wędzone produkty są zdrowe?

Nie da się ukryć, że wędzenie znacząco wpływa na smak rozmaitych dań. Przeważnie poddawane są mu mięsa, ryby i sery. Nietrudno natknąć się na smakoszy, którzy regularnie jadają wędzone produkty. Niestety, nie są one zdrowe i mogę przyczynić się do poważnej choroby.

Wędzenie jest jedną z najstarszych metod konserwowania żywności. Stawia się je obok solenia i suszenia. Nie bez powodu wędzone smakołyki tak mocno wpisały się w kulinarną tradycję. Warto wiedzieć, że mają one swoją ciemną stronę.

Czy wędzenie jest zdrowe?

Odpowiedź na to pytanie z pewnością zasmuci wielu smakoszy. Okazuje się, że wędzenie negatywnie wpływa na nasze zdrowie. Najpierw jednak przyjrzyjmy się bliżej samemu procesowi, który jest nie lada sztuką.

Wędzenie polega na obróbce żywności przy użyciu ciepła i dymu. Pierwszy element zapewnia odpowiednią wilgotność, natomiast drugi wpływa na smak i aromat potrawy. Podczas tego procesu stosuje się różne odmiany drewna, które czasami wzbogaca się również o zioła i przyprawy. Wszystko zależy od efektu, który chce się osiągnąć.

Wędzenie przeważnie stosuje się względem mięs, ryb i serów. Jakiś czas temu wspominaliśmy o korzyściach płynących z jedzenia makreli. W przypadku wędzonego produktu możemy spodziewać się problemów zdrowotnych.

Jak usmażyć jajka sadzone?Jak usmażyć jajka sadzone?Czytaj dalej

Z uwagi na dym wędzenie jest uznawane za potencjalnie rakotwórcze. Wszystkiemu winna jest substancja określana mianem benzo(a)pirenu. Zalicza się ona do wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych i osadza na wędzonych przysmakach.

Wędzenie i zdrowie

(Canva / Lunamarina)

Dlaczego wędzenie jest szkodliwe?

Związki takie jak wspomniany wcześniej benzo(a)piren odkładają się przez lata w organizmie. Finalnie mogą doprowadzić do powstania nowotworu. Warto zauważyć, że benzo(a)piren znajdziemy również w dymie papierosowym.

Bez wątpienia ciężko nazwać wędzenie zdrowym, kiedy za jego sprawą produkty zawierają rakotwórcze związki chemiczne. Niestety mało osób zdaje sobie sprawę z potencjalnego zagrożenia. Warto o nim pamiętać, bo chwila przyjemności podczas jedzenia nie jest warta uszczerbku na zdrowiu.

Coraz częściej wędzone produkty wzbogacane są również o aromat dymu wędzarniczego. Ku zaskoczeniu wielu osób nie stwarza on takiego zagrożenia jak tradycyjne wędzenie. W związku z tym, jeśli chcemy zadbać o swoje zdrowie, lepiej wybrać produkty z tym dodatkiem.

Nie tylko wędzone produkty stwarzają zagrożenie. Niedawno wspominaliśmy również o innych specjałach, które mogą nam poważnie zaszkodzić. Lepiej pamiętać o tym podczas najbliższych zakupów.

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

źródło: Poradnik Zdrowie/ Smak Dnia

Zapraszamy na nasz Instagram

Następny artykuł