Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Porady > Dlaczego do rosołu warto dodać kapustę? Raz spróbujesz i nigdy nie zrobisz inaczej
Renata Materlińska
Renata Materlińska 22.07.2022 18:43

Dlaczego do rosołu warto dodać kapustę? Raz spróbujesz i nigdy nie zrobisz inaczej

rosół
canva/gbh007

Wiesz, dlaczego do rosołu warto dodać kapustę? Raz go spróbujesz i nigdy nie zrobisz inaczej. Nieduży kawałek kapusty wrzucony do garnka nada wywarowi głębokiego, wyrazistego smaku. Zachwycą się nim wszyscy i będą pytać, o twój sekretny przepis.

Rosół to nasz polski przebój. Nie obędzie się bez niego żadne rodzinne przyjęcie, czy niedzielny obiad. Gotujemy go często i każdy na swój sposób. Zawsze jednak największą rolę odgrywa w nim mięso, warzywa i sposób gotowania.

Najsmaczniejszy rosół gotuje się na kilku rodzajach mięsa, np. na wołowinie i wiejskiej kurze. Obowiązkowo trzeba do niego dodać włoszczyznę i zieleninę. Ciekawym dodatkiem do rosołu jest też kapusta. Sprawdź, jak wpływa na smak tej zupy.

Z jakiego powodu warto dodawać kapustę do rosołu?

Kapusta w gotującym się rosole, to dla niektórych zaskakująca nowość. Jednak już dawne przepisy przewidywały dodatek tego warzywa do wywaru.

Do garnka z rosołem wystarczy dodać jeden liść kapusty włoskiej, białej lub pekińskiej, a wywar będzie miał intensywniejszy smak i przyjemny aromat. Można też oczywiście dorzucić kilka liści lub nawet cząstkę główki, a wtedy doznania smakowe będą jeszcze silniejsze. Oprócz orzechowo-chrzanowego posmaku, kapusta zwiększa też wartość odżywczą rosołu. A to dlatego, że jest bogata w kwas foliowy, witaminę C i K.

Jakie inne warzywa dodaje się do rosołu?

Ważnym dodatkiem do rosołu są warzywa korzeniowe, a więc marchew, pietruszka i seler. Marchewka dodaje ładniejszego koloru i słodkawego smaku. Nie można jednak przesadzić z jej dodatkiem, bo wywar może stać się zbyt słodki. Jej smak doskonale uzupełnia pietruszka i seler.

Do gotującego się rosołu należy też wrzucić cebulę. Najlepiej jednak wcześniej opiec ją na palniku lub zrumienić na suchej patelni. Wtedy zapewni wywarowi nie tylko charakterystyczny smak, ale też bursztynową barwę.

Poza tym warto sięgnąć po por. Nada on zupie ostrzejszego smaku, a także wyraźniejszego koloru. Dopełnieniem całości powinna być też zielenina, np. natka pietruszki lub lubczyk. Wprowadzają do wywaru przyjemny, orzeźwiający smak.

Na naszej stronie znajdziesz też przepis Roberta Makłowicza na idealny rosół. Dowiesz się też, co zrobić, by rosół nie był mętny.

kapusta
canva/meteo021

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy: