Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Porady > Dlaczego warto moczyć karpia w mleku? Korzyści są nie do przecenienia
Magdalena Patacz
Magdalena Patacz 05.12.2022 17:54

Dlaczego warto moczyć karpia w mleku? Korzyści są nie do przecenienia

Dlaczego warto moczyć karpia w mleku? Korzyści są nie do przecenienia
canva/phbcz

Moczenie karpia w mleku jest skutecznym sposobem na pozbycie się intensywnego smaku i zapachu mułu. Już po 12 godzinach ryba będzie soczysta i niezwykle delikatna. Smażony karp przygotowany według tradycyjnej receptury zachwyci całą rodzinę.

Karp jest rybą, którą przygotowujemy głównie na Wigilię. Karp pieczony, smażony, ryba w galarecie, czy zupa rybna to jedne z tradycyjnych potraw serwowanych w tym szczególnym dniu. Wiele osób nie przepada jednak za karpiem ze względu na duże ości i mułowaty zapach i smak. Jest na to jednak prosty sposób.

Moczenie karpia w mleku jest skutecznym trikiem na pozbycie się smaku i zapachu mułu. Rybę moczymy przez 12 godzin. Dodajemy również przyprawy. Po tym czasie karp będzie delikatny i pyszny. Jeśli wybieramy smażonego karpia, koniecznie przygotujmy również odpowiednią panierkę.

Panierka chroni delikatne mięso przed wysuszeniem i sprawia, że karp z zewnątrz jest chrupiący i złocisty. W środku natomiast zachwyca soczystym i wilgotnym mięsem. Odpowiednie filetowanie, moczenie karpia w mleku i panierowanie są kluczem do doskonałego karpia smażonego a Wigilię.

Dlaczego warto moczyć karpia w mleku? Efekt zachwyci każdego

Karpia po oczyszczeniu i filetowaniu włóż do naczynia żaroodpornego lub miski i zalej zimnym mlekiem. Do naczynia dodaj również 2 liście laurowe i 4 ziarna ziela angielskiego.

Tak przygotowaną rybę wstaw do lodówki na 12 godzin. To prosty i skuteczny trik na wyśmienitego karpia bez posmaku mułu.

Jak doprawić i smażyć karpia na Wigilię?

Namoczoną rybę dokładnie osusz i natrzyj solą, pieprzem. Filety panieruj w mące, jajkach i bułce tartej. Mąka jest bardzo ważnym elementem panierki. Bez niej karp będzie suchy po usmażeniu. Mąką zabezpiecza również panierkę przed odklejaniem się na patelni.

Karpia zawsze smaż na mocno rozgrzanym oleju na złoty kolor. Czas smażenia uzależniony jest od grubości filetów, mniej więcej 5- 7 minut na stronę. Kawałki ryby przełóż na ręcznik papierowy, żeby oddały nadmiar tłuszczu i podaj, smacznego.

Jak pozbyć się ości z karpia? Poznaj sztuczki najlepszych kucharzy. Śledzie są również tradycyjnymi rybami na Święta. Sprawdź, jak wybrać dobre śledzie.

karp
canva/zi3000

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Tagi: Ryba Danie Mleko