Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Dieta > Dlaczego zawsze należy dodawać jajko do szczawiowej? Powód jest poważny, nie chodzi o smak
Katarzyna Rachańska
Katarzyna Rachańska 14.05.2023 22:47

Dlaczego zawsze należy dodawać jajko do szczawiowej? Powód jest poważny, nie chodzi o smak

szczawiowa z jajkiem
Canva

Zupa szczawiowa z jajkiem? Oczywiście! Taki dodatek do tej sezonowej zupy jest konieczny- jednak nie tylko ze względu na smak. Jajko należy dodać do szczawiówki, bo niweluje on groźne szczawiany. Dlatego zawsze pamiętaj o jajku w zupie szczawiowej. Wyjdzie ci to na zdrowie.

Zupa szczawiowa zdrowia doda?

Od kwietnia do czerwca trwa sezon na szczaw. Liście warto wybierać ze sprawdzonego źródło. Najlepiej z dala od spalin i zanieczyszczeń. Ideałem byłoby korzystanie ze szczawiu z własnego ogródka. Jednak nie każdy ma taką możliwość. 

Liście szczawiu są bardzo delikatne i zawierają sporo witamin. Zupa szczawiowa dostarczy nam witamin z grupy B, ale też C, A, E czy D. Szczaw zawiera też takie minerały jak: magnez, potas, żelazo, cynk czy wapń. Oprócz tego jedząc zupę szczawiową, pochłoniemy dużo błonnika, ale też tłuszczów i węglowodanów.

Niebywałe, co Lewandowska wlewa do ziemniaczanego puree. Ten modny napój jest absolutnym hitem

Do szczawiowej dodaj jajko

Szczaw zawiera dużo kwasu szczawiowego, który ma niekorzystny wpływ na ludzki organizm. Źle wpływa na przyswajanie magnezu i wapnia. Może przez to powodować powstawanie kamieni nerkowych. Kwas szczawiowy jest też odpowiedzialny za podrażnienia ścian żołądka i stany zapalne w stawach. Jest tak groźny, że może spowodować zahamowanie wzrostu u dzieci. 

Czy musimy zrezygnować z jedzenia zupy szczawiowej? Nie! Wystarczy dodać do niej jajko, co zwykle robimy, kierując się zapewne smakiem. Jednak jajko pełni tu bardzo ważną funkcję. Jest źródłem wapnia i dzięki temu neutralizuje szkodliwą działalność szczawianów. W ten sam sposób działa śmietana. Dlatego nie żałujmy tych dodatków do zupy szczawiowej. Wyjdzie nam to na zdrowie.

Szczawiany atakują

Szczawiany znajdziemy nie tylko w liściach szczawiu. Jest on też w szpinaku, jarmużu i botwince. Do tego znajdziemy go w burakach, szparagach i rabarbarze. Pamiętajmy, żeby łączyć te warzywa również ze źródłem, czyli np. z jakiem, śmietaną. Wiele przepisów łączy te warzywa właśnie takimi produktami. Jak widać- ma to swoje uzasadnienie.

Orzechy, soja, ale też kakao nie są wolne od szczawianów. Zawiera je nawet pomidor. Natomiast ilość szczawianów jest w nim tak znikoma, że jest automatycznie usuwana z organizmu. Pisaliśmy o tym, czy szczaw jest szkodliwy. Zajęliśmy się też tematem tego, czego nie może zabraknąć w szczawiówce.

szczaw

Źródło: haps.pl