Dodaję szczyptę do mleka i wypijam na wieczór. 1 szklanka wystarczy, by zasnąć jak dziecko
Szklanka ciepłego mleka przed snem to sprawdzony sposób naszych babć na łatwiejsze zasypianie. Jednak można zmienić samo mleko w miksturę, która dodatkowo podwyższa jakość naszego snu. Chodzi o proste i łatwo dostępne przyprawy.
Mleko z gałką muszkatołową
Do produktów najbardziej cenionych jeśli chodzi o regulowanie naszego nastroju, samopoczucia i snu należy gałka muszkatołowa. Przyprawa ta znajduje się w prawie każdym domu, choć sięgamy po nią raczej sporadycznie. Warto jednak rozszerzyć o nią dietę właśnie ze względu na jej zdrowotne właściwości.
Te twarde kulki o charakterystycznym, głębokim aromacie są dobrym źródłem tryptofanu. To aminokwas, który powoduje, że nasz mózg produkuje hormony odpowiedzialne za dobry nastrój. Serotonina i dopamina zwane są hormonami szczęścia, a ich odpowiedni poziom w organizmie łagodzi poczucie lęku, a zatem także natrętne myśli, i koi nerwy.
Ułóż pieczywo w naczyniu i posmaruj tą pastą. Lekka kolacja na ciepło smakuje jak marzenieGałka i cynamon usprawniają funkcjonowanie organizmu
Gałka muszkatołowa to suszone nasiona drzewa zwanego muszkatołowcem. Często kupujemy ją już zmieloną. Łatwiej jednak przechowywać ją i dłużej zachować jej świeżość, kiedy uda się znaleźć w sklepie całą kulkę. Ma ona średnicę ok. 2 cm i ścieramy ją na tej samej drobniutkiej tarce, na której kruszymy korę cynamonu.
Sam cynamon zresztą także warto dodawać do naszego wieczornego koktajlu. Działa on przeciwzapalnie i przeciwutleniająco, a także reguluje poziom cukru we krwi. Po pół łyżeczki obu tych przypraw to świetne uzupełnienie diety.
Napój na dobry sen
Gałkę, a opcjonalnie także cynamon, wystarczy dodać do gotującego się mleka. Napój taki warto przygotować z wyprzedzeniem, by zdążył przestygnąć. Ponieważ smak jego będzie raczej pikantny, dobrze jest dosłodzić go łyżeczką miodu. Pamiętać przy tym należy, że miód traci cenne właściwości w temperaturze powyżej 40 stopni, słodzimy więc już po przestudzeniu płynu.
Mleko można też zastąpić kefirem (wtedy już raczej bez podgrzewania), którego probiotyczne właściwości dodatkowo pomogą ukoić żołądek. Tak czy inaczej, napój wypijamy na ok. godzinę przed snem. Stosując go w celach nasennych, warto też pamiętać o odpowiednim wyciszeniu, by telefony i telewizja nie podważały uspokajającej funkcji takiego napoju na lekkie zasypianie.
Wypróbuj też przepisy na placki z cukinii bez mąki i sałatkę z kapusty pekińskiej ze zdrowszym zamiennikiem majonezu.