Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Dieta > Drylujesz wiśnie do kompotu? Częsty błąd może być naprawdę kosztowny

Drylujesz wiśnie do kompotu? Częsty błąd może być naprawdę kosztowny

Wiśnie dryluj ostrożnie
canva/Nariman Safarov, pixelshot

Wiśnie są idealne do domowych przetworów. Jednak nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że powinno się je zawsze drylować. W ich pestkach znajdują się bowiem niebezpieczne związki chemiczne, które przy dłuższym przechowywaniu przejdą do całej zawartości słoika. Owoce należy drylować ostrożnie, tak by nie rozgnieść pestki. 
 

Drylowanie wiśni do przetworów na zimę jest konieczne

Lekko kwaśne, orzeźwiające owoce stanowią idealny materiał na dżemy, nalewki czy kompoty. Wiśnie — bo o nich mowa — niewydrylowane mogą jednak stać się dla nas niebezpieczne. We wnętrzu pestki znajduje się bowiem amigdalina. Związek ten pod wpływem enzymów przekształca się w silnie trujący cyjanowodór.

Ta substancja z kolei w połączeniu z wodą tworzy kwas cyjanowodorowy, którego sole noszą nazwę cyjanków. Większość z nas ma świadomość, że są one trujące.

Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę, że biała masa, która naszym oczom ukazuje się po przypadkowym otwarciu twardej części owocu, może przekształcić się właśnie w ten groźny dla naszego zdrowia, a nawet życia związek chemiczny. Z tego względu nie można dopuścić do rozdzielenia połówek tego elementu wiśni.

Wczoraj odkryłam dlaczego rosół mojej mamy smakuje o niebo lepiej niż mój. Muszę to zmienić

Zawsze usuwajcie pestki z wiśni

Drylowanie wiśni powinno być obowiązkowe. Nawet jeśli planujemy zrobienie kompotu czy nalewki — a w drugim przypadku dość częstą praktyką jest pozostawianie kilku pestek, by wzbogacić bukiet smakowy trunku — musimy mieć świadomość ryzyka przedostania się cyjanków do naszego wyrobu. Związki zawarte w pestkach przy dłuższym przechowywaniu mogą bowiem migrować do przetworów.

Lekko gorzki migdałowy aromat wiśniowej pestki, który zyskamy, pomijając mozolną czynność, nie jest wart narażania zdrowia na szwank. Warto w tym miejscu wspomnieć, że amigdalina jest również obecna w pestkach moreli, brzoskwiń, czereśni czy śliwek. Dlatego przed wrzuceniem ich do słoika, za każdym razem należy ostrożnie usunąć z nich pestki. 

Jak wykorzystać wiśnie w kuchni?

Owoce bez pestek pasują jako dodatek do mięs, sałatek oraz owsianek. Można je też wykorzystać do zrobienia słodkich pierogów czy deserów takich jak naleśniki albo racuchy. Jeśli dysponujemy większymi ilościami wiśni, warto przygotować domowe przetwory.

Na naszej stronie znajdziecie sprawdzone przepisy z ich udziałem. Sprawdźcie koniecznie jak przygotować wiśnie w syropie. Będą pasowały idealnie np. do smakowitego serowca siostry Anastazji.

Dryluj wiśnie do przetworów.png
canva/Garsya