Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Przepisy > Idealne ogórki kiszone według siostry Anastazji. Już wiadomo, co jest tajemnicą ich smaku
Renata Materlińska
Renata Materlińska 09.05.2022 18:23

Idealne ogórki kiszone według siostry Anastazji. Już wiadomo, co jest tajemnicą ich smaku

siostra Anastazja, ogórki kiszone
screen z kanału Wydawnictwo WAM na YouTube, canva/bit245

Jeśli myślicie już o pierwszych przetworach, mamy dla was sprawdzony przepis siostry Anastazji na kiszone ogórki. Wychodzą idealne — chrupiące i w sam raz kwaśne. Wiadomo już, że tajemnicą ich smaku jest odpowiednia zalewa. Istotna też jest jej temperatura.

Kiszone ogórki to obok kiszonej kapusty najpopularniejsza kiszonka. Przetwory te urzekają swym orzeźwiającym smakiem i wysoką wartością odżywczą. Jeśli chodzi o ogórki, jest ona nawet wyższa niż świeżych warzyw. Kiszone ogórki zawierają bowiem sporo witaminy C, a także cenne bakterie probiotyczne.

Idealne ogórki kiszone powinny być jędrne i chrupiące. I dokładnie takie wychodzą z przepisu siostry Anastazji. W czym tkwi ich tajemnica? Siostra zalewa ogórki solanką, czyli mieszanką wody i soli. Ważne jest też jednak to, że płyn ten jest gorący.

Przepis na kiszone ogórki siostry Anastazji

Składniki:

  • 2 kg ogórków gruntowych

  • 4-6 ząbków czosnku

  • korzeń chrzanu

  • koper z nasionami

  • liście czarnej porzeczki lub wiśni

  • ok. 1 l wody

  • 1 czubata łyżka soli

Przygotowanie ogórków

Ogórki przebierz, dokładnie umyj, osusz. Ząbki czosnku przekrój na pół, możesz je wcześniej obrać, ale nie jest to konieczne.

Korzeń chrzanu obierz ze skórki, opłucz, pokrój na mniejsze kawałki. Koper opłucz, dokładnie osusz. Liście porzeczki lub wiśni opłucz, osusz.

Przygotuj wyparzone, litrowe słoiki. Na dno każdego włóż 1-2 liście wiśni lub porzeczki. Ułóż w nich ogórki, stawiając je ciemniejszym końcem do dołu.

Do każdego słoika dodaj po 2-3 ząbki czosnku, kawałek chrzanu i kawałek kopru. Wodę zagotuj z solą.

Gorącą zalewą zalej ogórki w słoikach. Nałóż pokrywki, zamknij słoiki, pozostaw je w temperaturze pokojowej do ukiszenia.

Po ok. 6 dniach, gdy zalewa w ogórkach zrobi się mętna, zapasteryzuj ogórki. W tym celu włóż słoiki do wyścielonego papierem lub ściereczką garnka, zalej wodą, tak by sięgała ok. 2 cm poniżej szyjki słoika i gotuj je ok. 2 minuty, licząc od momentu, jak woda w garnku się zagotuje.

Z naszej strony dowiesz się też, w jaki sposób rozpoznać, że ogórki kiszone są zepsute. Poznasz też różnicę między ogórkami kiszonymi, a kwaszonymi.

ogórki
ogórki

Źródło zdjęcia: canva/Piotr Wytrazek Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: ampnewsy.gotujmy