Jak gotować i z czym podawać bób? Wyjaśniamy krok po kroku
Wiesz, jak gotować i z czym podawać bób? Wyjaśniamy krok po kroku, byś nie miał żadnych wątpliwości. Musisz wiedzieć, że do wrzątku oprócz soli warto dodać też trochę cukru. Te dwie przyprawy pozwolą wydobyć z warzywa wspaniały smak, a jednocześnie skrócą nieco czas gotowania.
Sezon na świeży bób właśnie jest w pełni. Można go więc kupić po coraz atrakcyjniejszych cenach. I naprawdę warto, bo bób jest smaczny i zdrowy. Warzywo to zwykle gotujemy w wodzie. Ten sposób przygotowania bobu jest najłatwiejszy i najzdrowszy. Warto jednak wiedzieć, jak gotować bób i z czym najlepiej go podać.
W jaki sposób gotować bób?
Bób przed gotowaniem warto opłukać. Potem trzeba zagotować sporą ilość wody, dodać do niej trochę soli (szczyptę) i łyżkę cukru. Dodatek tych przypraw wydobędzie z bobu pełnię smaku. Bób wrzucamy na doprawiony wrzątek i gotujemy 4-5 minut, jeśli jest młody i 15-25 minut, jeżeli ziarna są starsze.
Bób można też gotować na parze. Zachowuje wtedy więcej składników odżywczych. Można w tym celu wykorzystać parowar lub zwykły garnek z sitem i pokrywką. Gotuje się go 10-15 minut.
Z czym podawać bób?
Ugotowany bób należy przelać na sito, lekko przestudzić i ewentualnie obrać. Młode nasiona można bez problemu jeść ze skórką.
Ugotowany bób warto podawać np. oprószony pieprzem, solą lub posypany startym parmezanem. Można go też podsmażyć na maśle z dodatkiem czosnku i pod koniec posypać posiekanym koperkiem, bazylią czy tymiankiem.
Doskonały w smaku będzie też bób z podsmażoną szynką. Może to być szynka gotowana lub dojrzewająca, która jest bardziej wyrazista w smaku.
Na naszej stronie znajdziesz też przepis na pierogi z bobem i boczkiem, a także na kopytka z bobu.
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
Kiedy dodawać mięso do rosołu? Bardzo łatwo o poważny błąd. Chwila nieuwagi i zupa będzie do niczego
Jak zrobić przecier pomidorowy na zimę? Babcia Ania wyjaśnia krok po kroku