Jak można wykorzystać wodę po ugotowanych ziemniakach? Jest cenniejsza niż myślisz
Ziemniaki bardzo często podajemy o ugotowaniu. Wodę, która do ich przyrządzenia wykorzystujemy, zazwyczaj po prostu wylewamy. Wraz z nią pozbywamy się cennych składników, które warto wykorzystać w kuchni. Dowiedzcie się jak zastosować ten wyjątkowy płyn.
Ziemniak jest warzywem o wielu zastosowaniach w naszej kuchni. Pisaliśmy już, że sprawdzi się w ratowaniu przesolonej zupy. Teraz czas na krótki poradnik, który pomoże wam wykorzystać zalety płynu pochodzącego z gotowania tej smacznej bulwy. Być może was to zaskoczy, lecz nie powinien trafiać do zlewu. Sprawdźcie dlaczego.
Jak wykorzystać wodę z gotowania ziemniaków?
1. Baza do sosów
Choć początkowo może się to wydawać niezbyt dobrym pomysłem, płyn ten jest doskonałym materiałem do przygotowania takiego dodatku. Zawiera cenne składniki odżywcze, które uwolniły się z bulw, w tym skrobię. Dzięki niej więc zagęszczanie dressingu czy dipu mąką może okazać się zbędne.
2. Podstawa do przygotowania bulionu warzywnego
Nic nie stoi też na przeszkodzie, by do gorącego płynu po gotowaniu ziemniaków dodać jarzyny i przyrządzić aromatyczny wywar. Oszczędzimy zarówno czas, jak i pieniądze, a gdyby okazało się, że baza do zup wyszła zbyt gęsta, zawsze można ją rozcieńczyć.
3. Zdrowy napój
Przestudzoną wodę z gotowania bulw można również wypić. Jeśli wcześniej dokładnie umyliście ziemniaki, będzie to całkowicie bezpieczne. Warto się przełamać i sięgnąć po porcję witamin i mikroelementów takich jak np. wapń, potas, żelazo czy witamina K.
4. Środek do czyszczenia sztućców
Waszym problemem są matowe sztućce? Woda z gotowania ziemniaków sprawdzi się doskonale. Wystarczy, że zanurzycie w niej wasze noże, widelce i łyżki na kilkanaście minut i starannie je wypolerujecie. Będą nie do poznania.
5. Skuteczny odkamieniacz
Zanieczyszczony czajnik czy zabrudzone drzwi kabiny prysznicowej nie będą waszym zmartwieniem, gdy umyjecie je przy pomocy wody z gotowania ziemniaków. Zawarte w płynie substancje sprawią, że kamień odpuści. Zamiast wiec wydawać pieniądze na chemię domową, zachowajcie resztki z przygotowania obiadu. Efekty będą bardzo podobne.
Źródło zdjęcia: canva/Naked King
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
Nietypowe gołąbki małopolskie doskonałe na Wielkanoc. Znikną ze stołu jako pierwsze
Zupa ogórkowa według babcinej receptury. Tajny składnik sprawia, że jest nieziemsko sycąca
Wyborne tosty francuskie z chałki. Idealne na szybkie, słodkie śniadanie
Źródło: zdrowie.wprost, kobieta.interia, l24