Jak mrozić bigos i kapustę z grochem?
Jeśli po świętach został wam bigos lub kapusta z grochem nie zwlekajcie, tylko utrwalcie te potrawy, póki są świeże. Obie doskonale nadają się do mrożenia, bo po rozmrożeniu i odgrzaniu, smakują jak dopiero co przygotowane. Podpowiemy wam, jak powinno się mrozić bigos i kapustę z grochem. Mało kto zdaje sobie sprawę, że specjałów nie powinno się przechowywać dłużej niż 6 miesięcy.
Bigos gotujemy zwykle w większych ilościach. Tę potrawę lubią niemal wszyscy, nie może jej więc zabraknąć. Jednak w świątecznej obfitości łatwo przeliczyć się z możliwościami naszych żołądków. Nawet najsmaczniejszy bigos może się też zwyczajnie przejeść. Podobnie jest też z wigilijną kapustą z grochem.
Na szczęście mamy dla was dobrą wiadomość. Te potrawy lubią przemrożenie, więc doskonale nadają się do zamrożenia. Jeśli więc zostało wam po świętach trochę bigosu czy kapusty z grochem, nie wyrzucajcie ich, tylko zamroźcie. Będą jak znalazł, gdy najdzie was ochota na kapuściane smaki.
Jak mrozić bigos i kapustę z grochem?
Bigos lub kapustę z grochem przeznaczone do zamrożenia, przełóżcie do plastikowych pojemników na żywność lub do foliowych woreczków na mrożonki. Po szczelnym zamknięciu wstawcie do zamrażarki i zużyjcie w ciągu 6 miesięcy.
Nie mroźcie potraw w słoikach czy innych szklanych naczyniach. W czasie zamrażania zawarta w potrawach woda zwiększa swoją objętość, co może doprowadzić do pęknięcia naczynia. Nie jest to więc bezpieczne.
Gdy będziecie mieć ochotę na zamrożony bigos, wyjmijcie go z zamrażarki i wstawcie na 24 godziny do lodówki. Rozmarzniętą potrawę przełóżcie do garnka, zagotujcie i gotujcie na małym ogniu jeszcze 5-10 minut.
Czy bigos i kapustę z grochem można pasteryzować?
Tak, bigos i kapusta z grochem nadają się również do pasteryzowania. Ta metoda sprawdzi się, gdy nie macie w zamrażarce zbyt dużo miejsca na przechowywanie potraw.
Bigos lub kapustę z grochem nałóżcie do wyparzonych, litrowych słoików. Słoiki szczelnie zamknijcie i pasteryzujcie w wodzie 20 minut, licząc od zagotowania się wody.
Słoiki z potrawą możecie też pasteryzować w piekarniku. Wstawcie je do zimnego piekarnika i nastawcie go na temperaturę 120 st. C. Gdy zostanie osiągnięta, trzymajcie słoiki w piekarniku jeszcze 30 minut.
W naszym serwisie znajdziecie też sposoby na utrwalenie innych, świątecznych potraw. Sprawdźcie, czy można mrozić smażonego karpia, a także dowiedzcie się jak mrozić pierogi.
Źródło zdjęcia: canva/joannawnuk
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy
Źródło: rodzice.pl