Jak przygotować kiszoną kapustę na zimę?
Kiszona kapusta jest nie tylko smaczna, ale też bardzo zdrowa. Warto przygotować solidny zapas kiszonki na zbliżającą się zimę. Podpowiadamy jak to zrobić.
Prozdrowotne właściwości kapusty kiszonej pochodzą od zawartych w niej bakterii kwasu mlekowego. Mają one pozytywny wpływ na nasz układ pokarmowy i pomagają wzmocnić odporność. Ciesz się jej smakiem, chrupiąc pyszne surówki przyrządzone z dodatkiem domowej wersji popularnej kiszonej. Szczególnie polecamy tę z dodatkiem cebuli.
Kiszenie kapusty krok po kroku
Pierwszym krokiem w przygotowaniu pysznej kiszonki jest wybranie odpowiedniej kapusty. Najlepiej sprawdzi się biała — dojrzała i o dużej główce, charakteryzującej się zwartą strukturą — choć warto też sięgnąć po kapustę pekińską czy czerwoną.
Kiszenie zawsze zaczynamy od dokładnego oczyszczenia kapusty i rozdrobnienia jej. Podobnie postępujemy z marchewką, jeśli ją dodajemy. Warzywa mieszamy z przyprawami i wkładamy do naczynia przeznaczonego do kiszenia. Możemy wykorzystać kamionkową lub drewnianą beczkę, duże słoje szklane, a nawet sterylne plastikowe wiaderka.
Upakowanie kapusty powinno być starannie przeprowadzone. Surówkę umieszczajmy warstwowo w dużej misce, kolejne jej porcje posypując po wierzchu solą (1 łyżka soli na 1 kg warzyw). Gdy skończymy, odstawmy naczynie na godzinę. W tym czasie warzywa nieco zmiękną.
Po upływie tego czasu część warzyw włóżmy do naczynia, w którym docelowo będziemy je kisić, a następnie ugniećmy, by kapusta puściła jak najwięcej soku. Dołóżmy kolejną warstwę i ubijanie powtórzmy. W ten sposób postępujemy, aż naczynie będzie pełne.
Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:
Pamiętajmy, tylko aby nie napełniać garnka czy wiadra aż po sam brzeg. Kapusta podniesie się podczas fermentacji, więc jeśli nie pozostawimy 4-5 cm wolnego miejsca, sok wycieknie na zewnątrz. Kisimy przez około 10 dni, początkowo przechowując naczynie w temperaturze pokojowej, by później umieścić ją w pomieszczeniu, w którym panuje temperatura około 20°C.
Gotową kapustę przekładamy do wyparzonych słoików i przechowujemy w lodówce zalaną sokiem. Możemy ją również zapasteryzować. O tym procesie pisaliśmy już szerzej na naszej stronie. Smacznego.
Źródło zdjęcia: canva/feri1
Dziękujemy, że jesteś z nami i zapraszamy na darmową, zamkniętą grupę na Facebooku tylko dla Smakoszy
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
źródło: garneczki