Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Dieta > Jak przygotować napar z bławatka?
Monika Dec
Monika Dec 30.05.2021 02:00

Jak przygotować napar z bławatka?

bławatek
pixabay/er66

Bławatki to piękne niebieskie kwiaty, które zazwyczaj rosną dziko na polach i łąkach. Niestety, z tego względu wiele osób traktuje je jako chwast. Okazuje się jednak, że mają one mnóstwo wyjątkowych zalet zdrowotnych. Na co pomagają?

Jakie są zalety bławatka?

Bławatek ma działanie moczopędne, antybakteryjne i przeciwzapalne. Co więcej, dzięki zawartości flawonoidów może być on stosowany w przypadku chorób układu moczowego, nerek, skóry i wątroby.

Przygotowany na bazie bławatka napar może również pomóc zwalczyć wszelkie infekcje w obrębie jamy ustnej. Stosuje się go między innymi w przypadku grzybicy jamy ustnej oraz zapalnie gardła.

Napar może mieć również niemal zbawienny wpływ na skórę. Wykorzystuje się go między innymi: miejscowo pod oczy. Szybko łagodzi zaczerwienioną skórę i rozjaśnia cienie i obrzęki pod oczami. W jaki sposób przygotować "zbawienny" napój z tej rośliny? 

Przepis na napar z bławatka

Aby przygotować napar z bławatka, wystarczy zalać łyżeczkę jego suszonych liści wodą w temperaturze ok. 95-100 stopni C. Należy go parzyć przez około 15 minut. Gdy mamy taką możliwość, warto pokusić się o własny zbiór tych kwiatów.

Można to zrobić na dwa sposoby: gdy kwiaty już zakwitną i tuż przed ich kwitnieniem. Najlepiej zrobić to w słoneczny dzień. Ważne jest, aby kwiaty znajdowały się z dala od dróg szybkiego ruchu i miejsc, przez które mogłyby być zanieczyszczone.

źródło: pixabay

Płatki powinno się suszyć w ciemnym miejscu, pilnując przy tym by temperatura nie była jednak zbyt wysoka. Nie powinna przekraczać 35 stopni Celsjusza. Powinniśmy zadbać, by miejsce było ciemne, tak by płatki nie straciły swojego koloru.

Ich kolor ma ogromne znaczenie, ponieważ to on jest źródłem cennych właściwości. Ususzone płatki bławatka najlepiej zamknąć w ciemnym pojemniku. Można dodawać je zarówno do naparów, jak i domowych mieszanek herbacianych.

Na naszej stronie znajdziecie również inne przepisy na prozdrowotne napoje. Zdradzaliśmy między innymi, jak przygotować herbatę z korzenia pietruszki i syrop z mniszka lekarskiego.

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

źródło: poradnik zdrowie / herbatniczek

Zapraszamy na nasz Instagram

undefinedundefined

Tagi: Przepis