Smakosze.pl
bławatek

pixabay/er66

Jak przygotować napar z bławatka?

30 Maja 2021

Autor tekstu:

Monika Dec

Udostępnij:

Wiele osób uważa chabry za chwasty, a tak naprawdę te niepozorne kwiaty mają wręcz niesamowite działanie lecznicze. Popularne bławatki są bowiem pożądanym surowcem zielarskim. Do czego można je wykorzystać?

Bławatki to piękne niebieskie kwiaty, które zazwyczaj rosną dziko na polach i łąkach. Niestety, z tego względu wiele osób traktuje je jako chwast. Okazuje się jednak, że mają one mnóstwo wyjątkowych zalet zdrowotnych. Na co pomagają?

Jakie są zalety bławatka?

Bławatek ma działanie moczopędne, antybakteryjne i przeciwzapalne. Co więcej, dzięki zawartości flawonoidów może być on stosowany w przypadku chorób układu moczowego, nerek, skóry i wątroby.

Przygotowany na bazie bławatka napar może również pomóc zwalczyć wszelkie infekcje w obrębie jamy ustnej. Stosuje się go między innymi w przypadku grzybicy jamy ustnej oraz zapalnie gardła.

Napar może mieć również niemal zbawienny wpływ na skórę. Wykorzystuje się go między innymi: miejscowo pod oczy. Szybko łagodzi zaczerwienioną skórę i rozjaśnia cienie i obrzęki pod oczami. W jaki sposób przygotować "zbawienny" napój z tej rośliny? 

Przepis na napar z bławatka

Aby przygotować napar z bławatka, wystarczy zalać łyżeczkę jego suszonych liści wodą w temperaturze ok. 95-100 stopni C. Należy go parzyć przez około 15 minut. Gdy mamy taką możliwość, warto pokusić się o własny zbiór tych kwiatów.

Można to zrobić na dwa sposoby: gdy kwiaty już zakwitną i tuż przed ich kwitnieniem. Najlepiej zrobić to w słoneczny dzień. Ważne jest, aby kwiaty znajdowały się z dala od dróg szybkiego ruchu i miejsc, przez które mogłyby być zanieczyszczone.

źródło: pixabay

Płatki powinno się suszyć w ciemnym miejscu, pilnując przy tym by temperatura nie była jednak zbyt wysoka. Nie powinna przekraczać 35 stopni Celsjusza. Powinniśmy zadbać, by miejsce było ciemne, tak by płatki nie straciły swojego koloru.

Ich kolor ma ogromne znaczenie, ponieważ to on jest źródłem cennych właściwości. Ususzone płatki bławatka najlepiej zamknąć w ciemnym pojemniku. Można dodawać je zarówno do naparów, jak i domowych mieszanek herbacianych.

Na naszej stronie znajdziecie również inne przepisy na prozdrowotne napoje. Zdradzaliśmy między innymi, jak przygotować herbatę z korzenia pietruszki i syrop z mniszka lekarskiego.

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

źródło: poradnik zdrowie / herbatniczek

Zapraszamy na nasz Instagram

undefinedundefined

Monika DecAutor

Wydawczyni portalu Smakosze.pl. Codziennie zbiera dla Was najlepsze przepisy i kulinarne ciekawostki. Absolwentka Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych UW. W wolnych chwilach gotuje, podróżuje i czyta książki.Chcesz się ze mną skontak

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@smakosze.pl

Podobne artykuły

Dieta

Czym różnią się borówki od wilczych jagód?

Czytaj więcej >

Dieta

Ile filiżanek kawy można pić w ciągu dnia?

Czytaj więcej >

Dieta

Jak przygotowywać czosnek, by nie tracił smaku i właściwości?

Czytaj więcej >

Dieta

Czy lepiej zamiast cukru używać miodu?

Czytaj więcej >

Dieta

Fatalne wyniki po kontrolach lodów z automatów

Czytaj więcej >

Dieta

Czy jedzenie ogórków kiszonych na pusty żołądek jest zdrowe?

Czytaj więcej >