Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Porady > Jak rozbić kotlety schabowe bez tłuczka do mięsa? Pomoże 1 banalny patent, łatwiej się nie da
Renata Materlińska
Renata Materlińska 02.08.2022 15:56

Jak rozbić kotlety schabowe bez tłuczka do mięsa? Pomoże 1 banalny patent, łatwiej się nie da

Jak rozbić kotlety schabowe
canva/Tanya145

Zastanawiasz się, jak rozbić kotlety schabowe bez tłuczka do mięsa? Pomoże jeden banalny patent, a mianowicie użycie plastikowej butelki napełnionej wodą. Łatwiej się nie da i takie rozwiązanie możesz zastosować nawet na polu namiotowym. Poznaj też inne zamienniki tradycyjnego tłuczka do mięsa.

Kotlety schabowe to nasza duma narodowa. Zawsze częstujemy nimi cudzoziemców, a i sami chętnie zjadamy chociaż raz w tygodniu. Są chrupiące, soczyste i rozpływające się w ustach. A do tego bardzo proste do zrobienia.

Robiąc kotlety schabowe, nie można pominąć jednej ważnej czynności, a mianowicie rozbicia plastrów mięsa. Zwykle w każdym domu jest specjalny tłuczek do mięsa, którym można spłaszczyć i skruszyć kotlety. Jak jednak rozbić kotlety schabowe bez tłuczka do mięsa? Gdy jesteśmy właśnie na kempingu lub w nowym mieszkaniu? Mamy na to swoje sposoby.

Czym rozbić schabowe, gdy nie ma tłuczka do mięsa?

Tłuczenie plastrów schabu ma na celu zmniejszenie ich grubości, a także rozbicie włókien. Dzięki temu kotlety schabowe po usmażeniu są cienkie, chrupiące, kruche i soczyste.

Do rozbijania schabowych najlepiej nadaje się specjalny tłuczek do mięsa, zwany też kuchennym młotkiem. Z jednej strony ma pokratkowaną powierzchnię, która doskonale radzi sobie z mięsnymi włóknami. Co jednak zrobić, gdy mamy ochotę na schabowe, ale brak tłuczka w zasięgu ręki?

Rozwiązań jest co najmniej kilka. Jednym z najprostszych jest sięgnięcie po plastikową butelkę napełnioną wodą. Jest dość ciężka, więc uderzając nią w plaster mięsa, bez problemu go rozpłaszczymy. Podobnie zadziała wałek do ciasta. Możemy też położyć plaster mięsa na jednej desce kuchennej i uderzać w niego drugą deską.

Za każdym razem warto zabezpieczyć mięso, wkładając je w foliowy woreczek. Dzięki temu też mięso nie będzie rozbryzgiwać i nie pobrudzi otoczenia. Pamiętajcie jednak, że zamienniki dobrze spłaszczają kotlety, jednak nie są w stanie rozbić mięsnych włókien tak skutecznie, jak tłuczek.

Na co jeszcze zwrócić uwagę robiąc kotlety smażone?

Na udane schabowe składa się kilka elementów. Po pierwsze mięso powinno być świeże i dobrej jakości, najlepiej niezbyt jasne. Trzeba je pokroić w plastry i dość cienko rozbić, bo wtedy szybciej się usmaży i będzie miało chrupiącą skórkę.

By panierka nie odpadała od kotleta, mięso przed panierowaniem trzeba osuszyć papierowymi ręcznikami. Kotlety schabowe najlepiej jest smażyć na smalcu, bo wtedy są najsmaczniejsze. Tłuszcz trzeba dość dobrze rozgrzać, bo wtedy panierka będzie chrupiąca.

W naszym serwisie znajdziesz też przepis Karola Okrasy na kotlety schabowe, a także recepturę na schabowe w musztardzie i ketchupie.

kotlet schabowy
canva/benedek

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: newsy.gotujmy, gotowanie.onet