Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Porady > Jak ugotować ryż bez wody? Zaskakujący patent pobija internet
Renata Materlińska
Renata Materlińska 19.06.2022 11:57

Jak ugotować ryż bez wody? Zaskakujący patent pobija internet

ryż
canva/pfurmanPL

Wiecie, jak ugotować ryż bez wody? Zaskakujący patent pobija internet i okazuje się, że rzeczywiście można. Wystarczy, zamiast wody użyć innego płynu, np. bulionu, mleka czy zupy. Dzięki temu rozwiązaniu ryż zyska wyrazisty smak, a cała potrawa będzie bardziej wartościowa.

Ryż jest jednym z popularniejszych dodatków do zup i drugich dań. Stosuje się go też do sałatek, zapiekanek, deserów. Przed podaniem czy dodaniem do potrawy ryż trzeba jednak ugotować. Zawiera bowiem dużo skrobi, która musi napęcznieć pod wpływem wody.

Jak się jednak okazuje, nawet bez użycia wody można sprawić, że ziarna ryżu odpowiednio napęcznieją, zrobią się miękkie i sprężyste. Koniecznie przetestujcie taką wersję gotowania ryżu.

Czy można ugotować ryż bez wody?

Jak najbardziej można. Wystarczy, zamiast wody użyć innego płynu. Może nim być np. bulion, sos czy zupa. Gdy wsypiecie ryż do bulionu czy sosu, będzie on nie tylko odpowiednio słony, ale zyska też inne wymiary smaku. Z dość neutralnego smakowo dodatku zamieni się w składnik o pożądanym smaku.

Gotowanie ryżu od razu w zupie również niesie wiele korzyści. Po pierwsze nie musimy brudzić drugiego naczynia, po drugie ryż zagęszcza zupę, po trzecie gotujemy ryż bez straty składników odżywczych. Wszystkie bowiem zostają w potrawie.

Jeśli zaś chcecie użyć ryżu np. do deseru czy słodkiej zapiekanki, ugotowanie go w mleku będzie bardzo dobrym wyborem. Ryż zyska kremową konsystencję i aksamitny smak.

Jak tradycyjnie ugotować ryż?

Jeśli gotujecie ryż tradycyjnie, w wodzie zwykle wsypujecie 1 porcję ryżu na 2 porcje wody. Tak ugotowany ryż jest sypki i sprężysty. Gdy zaś chcecie zwiększyć kleistość ryżu, możecie zwiększyć nieco ilość użytej wody.

Mniej problemu przysparza gotowanie ryżu w torebkach. Wystarczy wrzucić go na wrzątek i wyjąć, gdy osiągnie odpowiednią miękkość. Nadmiar wody nie jest tu przeszkodą, bo i tak zostanie odsączony z ryżu.

Ryż przed gotowaniem można płukać lub nie. Płukanie ryżu z pewnością warto przeprowadzić, jeśli zależy nam na uzyskaniu sypkiego ryżu, którego ziarna nie będą się sklejać.

Z naszej strony dowiecie się też, jak gotować ryż, by był sypki. Znajdziecie tu też przepis na ryż zapiekany z jabłkami.

ryż
canva/Creativeye99

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: gotowanie.onet