Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Porady > Jak wybrać odpowiedni rodzaj ziemniaków? Rozwiewamy wszelkie wątpliwości
Magdalena Patacz
Magdalena Patacz 05.10.2022 15:50

Jak wybrać odpowiedni rodzaj ziemniaków? Rozwiewamy wszelkie wątpliwości

Jak wybrać odpowiedni rodzaj ziemniaków? Rozwiewamy wszelkie wątpliwości
canva/ttatty

Zamierzasz kupić ziemniaki na zimę? Dowiedz się, jaki typ kulinarny ziemniaków wybrać do konkretnego dania i jak wybrać ziemniaki, żeby były smaczne i świeże aż do następnych zbiorów. Bardzo ważne jest również przechowywanie warzyw w odpowiednich warunkach, wtedy się nie zepsują.

Ziemniaki są bardzo uniwersalnym dodatkiem do obiadu i przygotujemy z nich wiele pysznych potraw, między innymi pyzy, placki ziemniaczane, czy kluski śląskie. Niewiele osób jednak wie, że najlepsze potrawy uzyskamy, kiedy przygotujemy je z odpowiednego typu kulinarnego ziemniaków. Jeśli więc ziemniaki na kluski są wodniste i zrobiła się z nich miazga, wybrałeś zły typ.

Ziemniaki na zimę kupujemy w dużych ilościach. Nie każdy jednak zwraca uwagę to, czy są pakowane w foliowym, czy parcianym worku, a sposób przechowywania ma ogromny wpływ na jakość warzyw. Jak wybrać ziemniaki? Przed kupieniem ziemniaków zawsze zwracajmy uwagę na ich strukturę, jędrność i kolor skórki.

Ziemniaki muszą być przechowywane w odpowiednich warunkach, w przeciwnym razie bardzo szybko zgniją. Temperatura pomieszczenia powinna wynosić od 5 do 7 stopni C, pomieszczenie musi być suche. Jeśli do ziemniaków dostanie się woda, duża ilość promieni słonecznych lub minusowa temperatura, błyskawicznie pojawi się na nich pleśń.

Jak wybrać ziemniaki? Zwracaj uwagę na wygląd i opakowanie

Nigdy nie kupuj ziemniaków w foliowych workach, ponieważ warzywa nie oddychają, przez co zaczynają gnić i pleśnieć. Ziemniaki, nawet jeśli wyglądają dobrze, bardzo szybko się zepsują. Nie kupuj również ziemniaków, które zaczynają wypuszczać pędy. Kiełki ziemniaków są silnie toksyczne, a kiełkujący ziemniak bardzo szybko mięknie i zaczyna się psuć.

Ziemniaki powinny być jednakowej wielkości, być jędrne, twarde i mieć gładką, jasną skórkę. Skórka nie może być uszkodzona, nie może mieć czarnych lub zielonkawych plam. Ziemniaki, które mają zieloną skórkę są niebezpieczne dla naszego zdrowia.

Podstawowe typy ziemniaków i przykłady dań, jakie z nich ugotujemy

Wyróżniamy trzy podstawowe typy ziemniaków:

  • Typ A - ziemniaki twarde o stosunkowo wysokiej zawartości wody i niskiej ilości skrobi. Ziemniaki typu A wykorzystamy do sałatek, do grillowania w łupince i do smażenia. Przykładowe odmiany: Vineta, Ditta, Denar.

  • Typ B - ziemniaki uniwersalne o wyższej zawartości skrobi niż typ poprzedni. Ziemniaki nie są wodniste, po odparowaniu są kruche i nie robi się z nich miazga. Ziemniaki uniwersalne będą idealne do gotowania lub pieczenia, np. w formie frytek lub chipsów. Przykładowe odmiany: Orlik, Flaming, Sante.

  • Typ C - ziemniaki o wysokiej zawartości skrobi. Ziemniaki są bardzo sypkie, doskonale nadają się więc między innymi do kopytek, klusek śląskich, placków ziemniaczanych i puree. Przykładowe odmiany: Ibis, Gracja, Bryza.

Młode ziemniaki
canva/oksanashufrych

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: katarzyna-gileta-klepka.smaczneblogi, beszamel