Smakosze.pl
Projekt bez tytułu - 2021-10-23T190202.408

canva/JagodaGall

Jak wybrać w sklepie najlepszą kiełbasę?

23 Października 2021

Autor tekstu:

Renata Materlińska

Udostępnij:

W sklepach można kupić przeróżne rodzaje kiełbas. Różnią się ceną, kolorem osłonki, stopniem podsuszenia. Czy wiesz jak wybrać w sklepie najlepszą kiełbasę? Czym sugerować się dokonując wyboru? Oto kilka wskazówek.

Cena jest z pewnością wyznacznikiem jakości. Nie ma się co oszukiwać, tani produkt da się wyprodukować raczej z niskiej jakości surowca i z użyciem wielu polepszaczy. Jednak już nawet w tym samym przedziale cenowym możemy kupić kiełbasy lepsze i gorsze. Dowiedz się jak je rozpoznać.

Jak wybrać w sklepie najlepszą kiełbasę?

Tak naprawdę dobrą decyzję musimy podjąć na podstawie wyglądu zewnętrznego kiełbasy. Jednak mamy też inne możliwości. Po pierwsze, nawet jeśli kiełbasa sprzedawana jest na wagę i nie widzisz etykiety, zawsze możesz poprosić o skład produktu. Sprzedawca musi ci go udostępnić.

W pierwszej kolejności zwróć uwagę na zawartość mięsa w kiełbasie. Jeśli waha się w przedziale 70-80 proc. jest to kiełbasa dobrej jakości. Prześledź też skład kiełbasy. Jeśli będzie długi i znajdzie się w nim wiele składników, które mało ci mówią, wiadomo, że producent próbuje nimi zastąpić mięso.

Dobrze też jest zobaczyć, jak wygląda kiełbasa w przekroju. Jeśli widzisz na nim kawałki mięsa, tłuszczu i ewentualnie galaretkę, z pewnością będzie to lepsza wędlina niż jeśli w środku będzie jednolita, różowa masa. Może ona bowiem wskazywać, że kiełbasa zawiera substancje wiążące wodę, a więc mało w niej mięsa.

lubczyk

Jak wykorzystać w kuchni lubczyk?

CZYTAJ DALEJ

Istotne cechy zewnętrzne

Jeśli masz możliwość, powąchaj kiełbasę. Powinna pachnieć wędzonką i nie mieć żadnych nieświeżych nut.

Jej osłonka powinna być naturalna, obwędzona i sucha. Wilgotna i lepiąca się powierzchnia kiełbasy, a także białawy nalot wskazują, że kiełbasa leży już w sklepie dość długo.

Stopnień podsuszenia kiełbasy nie koniecznie wskazuje na jej jakość. Jednak jeśli wolisz płacić za mięso niż za wodę, wybieraj raczej podsuszone pętka.

Na naszych stronach znajdziesz też wiele innych porad. Dowiesz się z nich np. jak wybrać dobrego pączka, a także jak rozpoznać sztuczny miód.

Niemal wszyscy Polacy popełniają fatalny błąd robiąc kurczaka. 7 zdjęcie wszystko Ci wyjaśni

Slajd 1 z 7

ćwiartki kurczaka

Każdy lubi kurczaka

W wielu domach kurczak jest jednym z podstawowych mięs.

kiełbasa

kiełbasa

Źródło zdjęcia: canva/denishipunov

Dziękujemy, że jesteś z nami i zapraszamy na darmową, zamkniętą grupę na Facebooku tylko dla Smakoszy

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

źródło: shareinfo

Zapraszamy na nasz Instagram

Renata MaterlińskaAutor

Redaktorka serwisu Smakosze. Lubię gotować, odkrywać nowe smaki i potrawy. Dlatego po każdej podróży wprowadzam do domowego menu danie, które mi posmakowało. Z wykształcenia jestem technologiem żywności, studiowałam też dietetykę. Przez wiele lat prowadziłam kuchnię w dwutygodniku Przyjaciółka i miesięczniku Poradnik Domowy. Poza dobrym jedzeniem dużą przyjemność sprawia mi jazda na rowerze i muzyka. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail redakcja@smakosze.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@smakosze.pl

Podobne artykuły

Porady

Jak długo smażyć kurczaka?

Czytaj więcej >
zapchany zlew

Porady

4 produkty, których przenigdy nie powinno się wkładać do zlewu

Czytaj więcej >
kluski śląskie

Porady

Jakie ziemniaki wybrać do klusek śląskich?

Czytaj więcej >
Karp wigilijny

Porady

Jak pozbyć się ości z karpia?

Czytaj więcej >
rosół

Porady

Staropolskie patenty na idealny rosół - koniecznie zapamiętaj

Czytaj więcej >
rozmrażanie lodówki

Porady

Jak i kiedy rozmrażać lodówkę? Rozwiewamy wszelkie wątpliwości

Czytaj więcej >