Jak wybrać w sklepie najlepszą kiełbasę?
W sklepach można kupić przeróżne rodzaje kiełbas. Różnią się ceną, kolorem osłonki, stopniem podsuszenia. Czy wiesz jak wybrać w sklepie najlepszą kiełbasę? Czym sugerować się dokonując wyboru? Oto kilka wskazówek.
Cena jest z pewnością wyznacznikiem jakości. Nie ma się co oszukiwać, tani produkt da się wyprodukować raczej z niskiej jakości surowca i z użyciem wielu polepszaczy. Jednak już nawet w tym samym przedziale cenowym możemy kupić kiełbasy lepsze i gorsze. Dowiedz się jak je rozpoznać.
Jak wybrać w sklepie najlepszą kiełbasę?
Tak naprawdę dobrą decyzję musimy podjąć na podstawie wyglądu zewnętrznego kiełbasy. Jednak mamy też inne możliwości. Po pierwsze, nawet jeśli kiełbasa sprzedawana jest na wagę i nie widzisz etykiety, zawsze możesz poprosić o skład produktu. Sprzedawca musi ci go udostępnić.
W pierwszej kolejności zwróć uwagę na zawartość mięsa w kiełbasie. Jeśli waha się w przedziale 70-80 proc. jest to kiełbasa dobrej jakości. Prześledź też skład kiełbasy. Jeśli będzie długi i znajdzie się w nim wiele składników, które mało ci mówią, wiadomo, że producent próbuje nimi zastąpić mięso.
Dobrze też jest zobaczyć, jak wygląda kiełbasa w przekroju. Jeśli widzisz na nim kawałki mięsa, tłuszczu i ewentualnie galaretkę, z pewnością będzie to lepsza wędlina niż jeśli w środku będzie jednolita, różowa masa. Może ona bowiem wskazywać, że kiełbasa zawiera substancje wiążące wodę, a więc mało w niej mięsa.
Istotne cechy zewnętrzne
Jeśli masz możliwość, powąchaj kiełbasę. Powinna pachnieć wędzonką i nie mieć żadnych nieświeżych nut.
Jej osłonka powinna być naturalna, obwędzona i sucha. Wilgotna i lepiąca się powierzchnia kiełbasy, a także białawy nalot wskazują, że kiełbasa leży już w sklepie dość długo.
Stopnień podsuszenia kiełbasy nie koniecznie wskazuje na jej jakość. Jednak jeśli wolisz płacić za mięso niż za wodę, wybieraj raczej podsuszone pętka.
Na naszych stronach znajdziesz też wiele innych porad. Dowiesz się z nich np. jak wybrać dobrego pączka, a także jak rozpoznać sztuczny miód.
Źródło zdjęcia: canva/denishipunov
Dziękujemy, że jesteś z nami i zapraszamy na darmową, zamkniętą grupę na Facebooku tylko dla Smakoszy
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
źródło: shareinfo