Jak zrobić flaki wołowe? Poradnik krok po kroku
Flaki wołowe to tradycyjne danie polskiej kuchni. Aromatyczny, mięsno- warzywny wywar z miękkimi, delikatnymi flaczkami to prawdziwy przysmak. Całe danie doprawione między innymi suszonym majerankiem ma wyjątkowy aromat i posmakuje każdemu miłośnikowi mięsnych, wyraźnych zup. Jak zrobić flaki wołowe?
Flaczki wołowe to jedno z dań PRL-u, które zostało z nami do dziś. Cenimy ją za prostotę i jednocześnie doskonały, mięsny smak z wyczuwalną nutą włoszczyzny, majeranku suszonego i wielu innych przypraw. Dobrze ugotowane flaczki, podobnie jak zimne nóżki, to jedno z najsmaczniejszych dań poprzedniego systemu.
Flaki wołowe przygotowywane są głównie na święta i większe uroczystości. Flaki ugotowane bez szczególnej okazji z pewnością pozytywnie zaskoczą Twoich gości i rodzinę. Sprawdź, jak ugotować idealne flaczki, żeby były miękkie, aromatyczne i rozpływały się w ustach. Gotową zupę podaj z kromkami świeżego chleba lub bagietką, tak smakują najlepiej.
Jeśli szukasz smaków dzieciństwa- tu poznasz przepis na wyśmienitą zupę mleczną, czyli klasykę w najlepszym wydaniu. Zupa jest doskonałą propozycją śniadaniową nie tylko dla Twojego dziecka.
Jakie mięso do flaków wołowych?
Flaczki przygotujesz z żołądków wołowych, w sklepie mięsnym kupisz oczyszczone i pocięte w nitki podroby, które swoim wyglądem przypominają gruby makaron.
Flaki kupisz zarówno świeże, jaki i mrożone. Najsmaczniejszą zupę jednak ugotujesz na świeżych i oczyszczonych podrobach, które w prosty sposób przygotujesz samodzielnie. Mrożone flaczki nie będą już tak aromatyczne, całe danie może stracić smak.
Źródło zdjęcia: canva/fotografiche Tradycyjne flaki wołowe gotowane są na aromatycznym rosole. W zupie nie może więc zabraknąć udka z kurczaka i kawałka wołowiny z kością. Rosół będzie najsmaczniejszy, kiedy ugotujesz go z dwóch rodzajów mięsa.
Jak przygotować flaki do zupy?
Flaki wołowe wymagają odpowiedniego przygotowania, aby były miękkie, delikatne i były pyszną bazą w tradycyjnej zupie. Niewłaściwe obgotowanie flaczków spowoduje, że zupa nie będzie smaczna, a same podroby twarde jak podeszwa buta.
Źródło zdjęcia: canva/Primz
Oczyszczone, świeże flaki dokładnie opłucz w zimnej wodzie, następnie gotuj je przez 30 minut na wolnym ogniu od momentu zagotowania. Po tym czasie podroby ponownie przepłucz pod bieżącą wodą i gotuj godzinę.
Czym doprawić flaki wołowe?
Flaki wołowe wyjdą idealnie, jeśli ugotujesz je na rosole. Podstawowymi przyprawami w zupie jest suszony majeranek, liście laurowe i ziele angielskie. Danie dopraw również papryką słodką mieloną i szczyptą imbiru, a cały wywar będzie idealny.
Źródło zdjęcia: canva/vikif Zupę możesz również przygotować na wywarze pomidorowym. W tym celu po ugotowaniu rosołu dodaj również przecier pomidorowy i 2-3 pokrojone, słodkie pomidory. Zupę w wersji pomidorowej dopraw w ten sam sposób, co flaki na rosole.
Przepis na tradycyjne flaki wołowe
Składniki na 7-8 porcji:
1 kg flaków wołowych oczyszczonych
2 udka z kurczaka
400 g wołowej porcji rosołowej z kością
2 średnie marchewki
2 korzenie pietruszki
kawałek selera
por
duża cebula biała
4 liście laurowe
4 ziarna ziela angielskiego
duża łyżka suszonego majeranku
szczypta papryki czerwonej mielonej słodkiej
szczypta imbiru mielonego
sól, pieprz do smaku
posiekana natka pietruszki