Jak zrobić placki ziemniaczane bez jajka? Zdradzamy sztuczki najlepszych gospodyń
Placki ziemniaczane bez jajka można przygotować równie prosto, jak tradycyjne. Kurzy nabiał zastąpimy zdrowym kleikiem z siemienia lnianego. Dodatek dobrze znany wprawnym kucharkom doskonale połączy składniki masy i nie wpłynie na smak wyrobu. Danie, które spodoba się każdemu smakoszowi, zrobicie w zaledwie kilka chwil. Spróbujecie?
Zamiana jajka na roślinny produkt sprawi, że placki ziemniaczane będą wegańskie. W smaku będą niemalże identyczne. Taktyka sprawdzi się oczywiście także wtedy, gdy zabranie nam w domu kurzego nabiału.
Jedno jajo z powodzeniem zastąpi kleik przygotowany z siemienia lnianego (1 łyżka mielonego ziarna na 3 łyżki wrzątku), woda z puszki ciecierzycy zwana aquafabą (3 łyżki), olej rzepakowy (1 łyżka) czy mąka ziemniaczana (1 łyżka). Dodać też możemy purée z warzyw mączystych np. z dyni hokkaido (1 szklanka odciśniętej z wody masy).
W naszym przepisie postawimy na dodatek dobroczynnego glutka z siemienia lnianego, który dobrze sklei masę ziemniaczaną z cebulą, lecz możecie użyć każdej z wyżej wspomnianych alternatyw. Na 1 kilogram ziemniaków potrzeba ilości zastępującej 2 jaja.
Składniki:
1 kg ziemniaków
1 niezbyt duża cebula
2-3 ząbki czosnku (opcjonalnie)
1 łyżka mąki pszennej
2 łyżki mielonego siemienia lnianego
6 łyżek wrzątku
sól i pieprz w ilości do smaku
olej rzepakowy do smażenia
Do podania:
kwaśna śmietana lub śmietana kokosowa
posiekana natka pietruszki
serek kremowy
wędzony łosoś
Jak zrobić placki ziemniaczane bez jajka? Prosty patent sprawi, że wyjdą idealnie
Zaczynamy od obrania i umycia ziemniaków. Bulwy ścieramy na tarce o niebyt dużych oczkach do płaskiego naczynia. Odstawiamy je na około 5 minut, uprzednio delikatnie pochylając naczynie np. poprzez postawienie jednej strony na korkowej podkładce.
W trakcie możemy zbierać pojawiający się sok, lecz nie mieszamy masy. Siemię lniane wsypujemy do miseczki i zalewamy je wrzątkiem. Mieszamy i odstawiamy do nasiąknięcia — również na około 5 minut.
Odsączone ziemniaki dociskamy do dna pojemnika, by usunąć możliwie dużo płynu. Do pulpy dodajemy posiekaną lub startą na tarce cebulę oraz czosnek, jeśli go używamy. Wsypujemy także mąkę. Całość łączymy z kleikiem lnianym.
Placki ziemniaczane bez jajka smażymy na dobre rozgrzanym oleju, na średnim ogniu. Na jedną sztukę wykorzystujemy około łyżki przygotowanej masy. Podajemy ze śmietaną i natką pietruszki lub z serkiem i łososiem. Smacznego.
Na naszej stronie znajdziecie inne przepisy na placki, niekoniecznie z ziemniaków. W tym artykule podpowiadamy jak zrobić słodkie placuszki z płatkami owsianymi. Dodajemy banana, który jest świetnym zamiennikiem jajka w słodkich daniach. Ten natomiast zdradza patent na nietuzinkowe racuchy z mąką gryczaną.
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
Najprostszy sernik z 3 składników. Zamiast piekarnika użyj mikrofalówki
Koniec z wyrzucaniem kożucha z mleka. Szefowie kuchni mają na niego niezwykłe patenty
Czy neo-angin działa antyseptycznie i łagodzi ból gardła? - Reklama