Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Porady > Jakich dodatków nie dodawać do owsianki? Zepsują jej smak i walory zdrowotne
Renata Materlińska
Renata Materlińska 20.03.2022 01:00

Jakich dodatków nie dodawać do owsianki? Zepsują jej smak i walory zdrowotne

owsianka
canva/margouillatphotos

Za chwilę śniadanie. Możesz na nie przygotować superzdrową owsiankę. Musisz jednak wiedzieć, jakich dodatków nie dodawać do owsianki. Te składniki nie tylko zepsują jej smak, ale przede wszystkim obniżą jej walory zdrowotne. A przecież po tę prostą potrawę sięgamy z myślą o jej licznych walorach.

Owsianka jest jedną z najpopularniejszych potraw serwowanych na śniadanie na całym świecie. To dlatego, że jest prosta do zrobienia, a przede wszystkim bardzo zdrowa. Płatki owsiane są bowiem skarbnicą składników odżywczych, które są potrzebne naszemu organizmowi.

Dlaczego płatki owsiane są takie zdrowe? Dostarczają błonnika, który poprawia przemianę materii, a także działa osłaniająco na ściany przewodu pokarmowego. Dodatkowo daje nam na długo uczucie sytości. Poza tym zawiera pełnowartościowe białko, podobnie jak mięso, a także cenne kwasy tłuszczowe, które korzystnie wpływają na serce i układ krwionośny.

Poza tym owies jest też skarbnicą witamin z grupy B, a także witamin A, E i K oraz magnezu, cynku, wapnia, fosforu, manganu i żelaza. Za ich sprawą korzystnie wpływa na układ nerwowy, pracę serce i skórę. Ma też zdolność obniżania poziomu cholesterolu we krwi.

Jak widać, lista jego dobroczynnych składników jest naprawdę długa i warto z niej skorzystać. Dobrze jednak przy tym nie wzbogacać owsianki składnikami, które mogą obniżyć jej wartość odżywczą.

Jakich dodatków nie dodawać do owsianki?

Do owsianki z całą pewnością nie dodawajmy soli. Zaletą owsianki jest bowiem niska zawartość sodu, dzięki czemu mogą ją jeść nawet osoby z nadciśnieniem. Nie niszczmy tego efektu, soląc ją, jak większość potraw, które spożywamy.

Nie dosładzajmy jej też cukrem. Owies zawiera dobrze przyswajalne węglowodany, które cenimy za to, że są powoli uwalniane do krwi i nie powodują gwałtownego wzrostu cukru i insuliny. Nie niweczmy tego efektu, dodatkiem niezdrowego cukru. Jeśli już potrzebujemy dosłodzić owsiankę, wybierzmy lepiej miód i dodajmy go, gdy nie jest gorąca.

Nie dodawajmy też do owsianki dżemów i syropów. Choć z pozoru kojarzą się z owocami, zawierają przede wszystkim mnóstwo cukru. Jeśli chcemy uatrakcyjnić smak i wygląd owsianki, dodajmy do niej świeże, sezonowe owoce. Może to być pokrojony banan, kiwi, starte jabłko czy owoce jagodowe.

Inne zdrowe dodatki

Dobrym dodatkiem do owsianki będą też orzechy, np. włoskie, laskowe, a także pestki słonecznika lub dyni. Wniosą one do tej potrawy więcej wartościowych olejów, a także witaminy E.

Możecie też sięgnąć po suszone owoce, np. daktyle, morele, śliwki, rodzynki. Zawierają błonnik i naturalny cukier, który osłodzi nieco potrawę, nie szkodząc przy tym naszemu zdrowiu.

Niektórzy lubią też owsiankę z dodatkiem cynamonu, czy kakao. Składniki te wzmacniają jej smak, przy okazji korzystnie wpływając na nasz organizm.

W naszym serwisie znajdziecie też przepis na nocną owsiankę, a także na owsiankę z prażonymi jabłkami.

owsianka
owsianka

Źródło zdjęcia: canva/LanaSweet

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: doz, kuchnia.wp

Zapraszamy na nasz Instagram