Smakosze.pl
stół wigilijny

canva/TeresaKasprzycka

Jakie potrawy podaje się na Wigilię?

4 Grudnia 2021

(Ostatnia zmiana: 13 Grudnia 2021)

Autor tekstu:

Renata Materlińska

Udostępnij:

Już niedługo czeka nas najważniejsza kolacja w roku — wieczerza wigilijna. Jest to niezwykle uroczysty dzień, do którego przygotowujemy się od dłuższego czasu. Z dużą pieczołowitością przyrządzamy też tradycyjne dania. A wiesz, jakie potrawy podaje się na Wigilię? Niektórzy mają problem z wymienieniem 12 dań, a o jednym notorycznie zapominają.

Jak mówi tradycja, jaka jest Wigilia, taki i cały nadchodzący rok. Dlatego w większości domów dbamy o to, by ten dzień był najpiękniejszym w roku. Ważnym jego punktem jest kolacja wigilijna. Na nakrytym białym obrusem stole powinno znaleźć się 12 potraw. Dlaczego tyle? Ta liczba nawiązuje do 12 apostołów, a także do 12 miesięcy w roku.

pierogi ruskie

Dlaczego farsz na pierogi ruskie jest za rzadki?

CZYTAJ DALEJ

Jakie potrawy podaje się na Wigilię?

Zestaw 12 potraw nie jest może żelazny, bo w daniach jest spory wybór. Jednak potrawy, są postne, a ich składniki mają też znaczenie symboliczne. Oto więc, co powinno się znaleźć na wigilijnym stole.

Najpierw jemy zwykle gorące dania, a wśród nich zupy. Najczęściej jest to barszcz czerwony z uszkami. Uszka nadziane są grzybami lub kapustą i grzybami.

W niektórych regionach Polski częściej jest zaś serwowana zupa grzybowa. Grzyby kiedyś kojarzone były ze zdrowiem i siłą, a tradycja ludowa przypisywała im magiczną moc.

Grzyby, zazwyczaj leśne, suszone pojawiają się też w wigilijnej kapuście z grzybami, pierogach czy krokietach.

Ponieważ tego dnia nie jada się mięs, ich miejsce zastępują ryby. Symbolizują one Jezusa i odradzanie się życia. Zazwyczaj jest to smażony karp, rzadziej pieczony sandacz czy pstrąg, ewentualnie ryba po grecku czy ryba w galarecie.

Mniejsze, ale też obowiązkowe

Na wigilijnym stole nie może też zabraknąć śledzi. Symbolizują one post i wyczekiwanie. Serwuje się je w postaci zimnych przekąsek lub sałatki. Popularnym dodatkiem do nich jest cebula, jabłko czy burak. Jednak wszystko jest kwestią upodobań domowników.

W wielu domach podaje się też potrawy z maku. Niektórzy przygotowują kutię, inni kluski z makiem. Ponieważ kiedyś uważało się, że mak przynosi bogactwo, jego obecność na wigilijnym stole z pewnością nikomu nie zaszkodzi.

Potrawą, o której niektórzy zapominają, a przynajmniej nie liczą jej jako potrawy, jest też kompot z suszu. Można nim popijać dania albo spożyć go na koniec kolacji, jako deser. Warto o nim pamiętać, bo suszone śliwki odpędzają ponoć złe moce, jabłka zapewniają miłość, a gruszki długowieczność.

Na stole wigilijnym powinien pojawić się też chleb. Niektórzy chętnie zjedzą go do ryby. Jest też symbolem dobrobytu i ma zapewnić pomyślność w nadchodzącym roku.

Ciasta na wigilijnym stole

Niektórzy na zakończenie kolacji wigilijnej podają też ciasta. Ich obecność może nie jest obowiązkowa, za to z pewnością znajdzie się na nie wielu amatorów.

Spośród ciast zazwyczaj podaje się makowiec, a także piernik. Ten drugi pachnie korzennymi przyprawami, wprawiając wszystkich w świąteczny nastrój. Symbolizuje też dobrobyt.

Na naszych stronach znajdziesz wiele przepisów na potrawy wigilijne. Wśród nich na wyborne uszka do barszczu, a także na rybę w galarecie.

kompot z suszu

kompot z suszu

Źródło: canva/peredniankina

NAJGORSZE polskie potrawy, obcokrajowcy nie chcą ich tknąć. Nr 4 podzieli wszystkich Polaków

Slajd 1 z 6

ZIMNE NÓŻKI W GALARECIE

Mięso z nóg wieprzowych zatopione w galarecie to nasz przysmak - najlepiej smakuje oczywiście podany z zimnym trunkiem. Jednak obcokrajowcy nie mają do nich sentymentu, konsystencja i pomysł na danie skutecznie ich odstrasza.

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy

Źródło: wp, radiozet

Zapraszamy na nasz Instagram

Renata MaterlińskaAutor

Redaktorka serwisu Smakosze. Lubię gotować, odkrywać nowe smaki i potrawy. Dlatego po każdej podróży wprowadzam do domowego menu danie, które mi posmakowało. Z wykształcenia jestem technologiem żywności, studiowałam też dietetykę. Przez wiele lat prowadziłam kuchnię w dwutygodniku Przyjaciółka i miesięczniku Poradnik Domowy. Poza dobrym jedzeniem dużą przyjemność sprawia mi jazda na rowerze i muzyka. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail redakcja@smakosze.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@smakosze.pl

Podobne artykuły

Porady

Perfekcyjne, domowe frytki lepsze niż z restauracji

Czytaj więcej >
miód

Porady

Po czym rozpoznać dobry miód?

Czytaj więcej >

Porady

Jakie jest najlepsze mięso do gulaszu?

Czytaj więcej >
mięso w mleku

Porady

Dlaczego warto moczyć karkówkę w mleku?

Czytaj więcej >
smażenie pączków

Porady

Co zrobić ze zużytym olejem po smażeniu pączków?

Czytaj więcej >
rosół

Porady

Dlaczego warto dodać do rosołu szklankę zimnej wody?

Czytaj więcej >