Japoński odpowiednik rosołu zadziwia dodatkami. Można się złapać za głowę
Ramen, czyli japońska wersja rosołu to pomysł na niezwykle pożywne i rozgrzewające danie. Wywar drobiowo- wołowy doprawiony pastą miso i podany z orientalnymi grzybami i warzywami zachwyca smakiem i aromatem. Z łatwością ugotujesz go samodzielnie.
Japońska kuchnia słynie z wielu wyśmienitych dań. Ramen, pierożki gyoza, czy okonomiyaki to dania, które zna każdy miłośnik azjatyckich potraw. Ramen, czyli odpowiednik rosołu, to nie tylko aromatyczny wywar. To przede wszystkim orientalne dodatki, dzięki którym danie jest niezwykle pożywne i smaczne.
Do przygotowania wywaru na ramen potrzebujemy bardzo podobnych składników, co w klasycznym rosole. Do ramenu jednak nie dodajemy liści laurowych, lubczyku i ziela angielskiego, a pastę miso. Pasta jest przygotowywana ze sfermentowanej soi i dodawana jest do zup i sosów.
W ramenie nie może zabraknąć orientalnych dodatków: suszone grzyby mun, kiełki fasoli mung i kapusta pak choi to sekret doskonałego smaku. Japońską wersję rosołu podajemy również z kawałkami ugotowanego w wywarze mięsa, makaronem i jajkiem. Całość oprószamy posiekanym szczypiorkiem.
Przepis na ramen. Japoński odpowiednik rosołu zadziwia dodatkami
Składniki na wywar:
udko z kurczaka
filet z kurczaka
300 g wołowiny, np. szpondru
5 łyżeczek jasnej pasty miso
2 marchewki
kawałek selera korzeniowego
2 cebule
por
2 korzenie pietruszki
5 cm korzenia imbiru
3 ząbki czosnku
kilka ziaren pieprzu
Do podania:
opakowanie makaronu ramen
suszone grzyby mun
kilka liści kapusty chińskiej pak choi
kiełki fasoli mung
szczypiorek
3 jajka
Jak ugotować ramen? Aromatyczny wywar i niezwykłe dodatki to sekret doskonałego smaku
Mięso wołowe i drobiowe włóż do garnka, dodaj marchewki, pietruszki, seler, białą i jasnozieloną część pora i zalej 2 l zimnej wody. Dodaj przekrojoną na pół cebulę, imbir, pieprz i czosnek pokrój i również włóż do garnka.
Wywar gotuj na najmniejszym ogniu przez 3 godziny. W połowie gotowania wyjmij pierś z kurczaka i pokrój ją na cienkie plastry. Gotowy rosół przecedź przez sito. W szklance rosołu rozpuść pastę miso i dodaj do wywaru, wymieszaj.
Przygotuj dodatki: grzyby mun zalej wrzątkiem i odstaw na 20 minut, odcedź i pokrój. Jajka ugotuj na pół miękko, posiekaj szczypiorek, ugotuj makaron według instrukcji na opakowaniu.
Na talerze poukładaj makaron, dodaj kawałki kurczaka, grzyby mun, kiełki fasoli mung. Dodaj przekrojone na pół jajko, po 2 liście kapusty pak choi. Całość zalej gorącym bulionem, solidnie oprósz szczypiorkiem i podaj, smacznego.
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
Przepyszna golonka pieczona w kiszonej kapuście. Smak zachwyci nie tylko panów
Przepis babci Uli na domowy ocet jabłkowy. Prosty, tani i wychodzi na zdrowie
Pamiętny sernik Izaura. Połączenie czekoladowego ciasta i sera wciąż zachwyca
Źródło: napiecyku