Jednogarnkowe danie z mięsa i kapusty kiszonej. Gulasz szegedyński jest hitem
Legendarny, dosłownie i w przenośni, gulasz segedyński to niezwykłe połączenie mięsa i kapusty kiszonej. Niezwykłe, bo choć czasem przygotowujemy dania o podobnym zestawie składników, to rzadko kiedy w taki właśnie sposób. Oto przepis.
Gulasz segedyński
Legenda mówi, że dwaj węgierscy arystokraci, w tym znany poeta i działacz społeczny Sándor Petöfi, w XIX wieku udali się na obiad do restauracji, w której właśnie skończyło się jedzenie. Kucharz połączył więc resztkę gulaszu z dodatkiem kiszonej kapusty, by dodać jej objętości. Nawet jeśli ten pomysł był desperacką próbą rozmnożenia jedzenia, był też doskonałą kompozycją która, co nie dziwne, dobrze się przyjęła.
Takie danie, podobnie jak wiele innych potraw z kapusty i sosów mięsnych, ma niezaprzeczalną zaletę. Nie dość, że jednogarnkowe, jest jeszcze, by tak rzec, wielkogarnkowe. Można nagotować go na zapas, a później podgrzewać (za każdym razem całość) dodając tylko trochę wody. W ten sposób dostajemy doskonały lunch do pracy albo obiad na później – nawet, zawekowany, na wyjazd.
Zjadł burgera z McDonald`s i zmarł. Groźna seria zakażeń w USAGulasz z kiszonej kapusty
Gulasz taki doskonale komponuje się z klasycznym dodatkiem w postaci klusek na parze. Można przygotować je samemu lub z łatwością kupić gotowe. Te należy odgrzewać właśnie w kąpieli parowej – na sitku, garnku obciągniętym gazą lub w specjalnym koszyku albo parowarze.
Składniki
- 800 g wieprzowiny, np. z łopatki
- 800 g kapusty kiszonej
- 700 ml bulionu
- 3 cebule
- 2 łyżki masła klarowanego
- Liście laurowe i ziele angielskie
- Przyprawy: kminek i słodka papryka, sól i pieprz
- Kwaśna śmietana lub jogurt grecki (do podania)
Obiad z wieprzowiny i kiszonej kapusty
Mięso z łopatki wieprzowej kroimy w kostkę. Cebulę dzielimy na półplasterki. Kapustę kiszoną lekko siekamy i płuczemy, jeśli jest bardzo kwaśna.
W rondlu dobrym do piekarnika rozgrzewamy masło klarowane. Wrzucamy na nie cebulę i podsmażamy, aż lekko się zarumieni. Dodajemy mięso i znów smażymy, aż stanie się rumiane.
Do rondla dodajemy kapustę kiszoną. Dosypujemy pieprz i przyprawy do smaku. Dusimy przez chwilę, a następnie zalewamy bulionem.
Naczynie przykrywamy i wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 180 stopni. Dusimy przez 45 minut, pod koniec sprawdzając miękkość mięsa i smak gulaszu, by dosolić go i ewentualnie przyprawić.
Wypróbuj też przepisy na kotlety ziemniaczane z sosem grzybowym i ogórki kiszone w paście jajecznej.