Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Przepisy > Kiedy należy solić rosół? Nie każdy zna odpowiedź. Najlepsi kucharze stosują się do 1 zasady

Kiedy należy solić rosół? Nie każdy zna odpowiedź. Najlepsi kucharze stosują się do 1 zasady

Kiedy solić rosół? Znamy odpowiedź
canva/Suhailee Johari

Wiecie, kiedy solić rosół? Choć przyrządzanie tej tradycyjnej zupy może wydawać się trywialne, szczegóły mają znaczenie. Zbyt szybkie dodanie soli na przykład poskutkuje uzyskaniem pozbawionego smaku wywaru. Najlepiej bowiem wsypać ją dopiero na 10 minut przed końcem gotowania. Wyjaśniamy dlaczego.

Przyrządzenie dobrego rosołu jest sztuką. Niemalże każdy składnik powinien być odpowiednio przygotowany i ma swój, ściśle określony moment dodanie, który pozwoli skorzystać z niego w pełni. Najistotniejsza jest sól.

Czy wiecie, kiedy solić rosół?

Jeśli wydaje wam się, że solenie powinno nastąpić już na etapie gotowania mięsa, jesteście w błędzie. Z mięsem nie możemy postąpić tak jak z makaronem czy warzywami, które chcemy podać samodzielnie.

Wrzucenie porcji rosołowej do słonej wody poskutkuje zatrzymaniem smaku wewnątrz mięsa. Takiego scenariusza chcemy uniknąć. Jeśli kurczak czy wołowina oraz jarzyny mają oddać co w nich najlepsze, sól musimy dodać już po ich ugotowaniu. Najlepiej zrobić to na 10 minut przed końcem przyrządzania rosołu.

Na co jeszcze zwrócić uwagę przyrządzając rosół?

Skoro wiemy już, kiedy solić rosół, skupmy się na innych, często pomijanych aspektach gotowania tej zupy. Od nich też zależy finalny smak dania.

Jakie dodatki do rosołu wybrać?

Bardzo istotne jest dobieranie przypraw. Możliwości jest wiele, lecz najczęściej używanym zestawem są czarny pieprz ziarnisty, liść laurowy i ziele angielskie. Dodajemy je zawsze na początku, najlepiej wraz z mięsem, by zdążyły rozwinąć smak.

Niektórzy dodają też natkę pietruszki, lubczyk czy czosnek. Dodatki te nadają zupie charakteru i będę zdecydowanie lepszym wyborem niż maggi czy kostka rosołowa. Jeżeli zależy nam na bogatym smaku umami, wlejmy nieco sosu sojowego pod koniec gotowania. Tylko pamiętajmy, że on też zawiera sól.

Dobrym pomysłem jest też wzbogacenie wywaru o skarmelizowaną lub opaloną płomieniem palnika cebulę. Warzywo sprawi, że rosół wyjdzie klarowny, a jego smak nabierze głębi.

Jakie mięso jest najlepsze na rosół?

Aromatyczną i smaczną zupę przygotujemy z każdego niezbyt chudego kawałka. Tłuszcz jest nośnikiem smaku i nie należy go usuwać z wybranych porcji. Warto też zadbać o to, by nie gotować ich w zbyt dużej ilości wody. Wtedy o satysfakcjonującym smaku możemy właściwie zapomnieć.

Popularnym pomysłem jest przyrządzanie rosołu na kilku gatunkach mięsa. Oprócz najczęściej chyba wybieranego kurczaka sprawdzą się wołowe żeberka czy indycza szyja, Niektórzy sięgają też po kaczkę.

Jeżeli zadbamy o odpowiedni zestaw przypraw, mięso można też pominąć. Podpowiadaliśmy wam już, co warto wybrać m.in. w tym artykule, podkreślając, że dla uzyskania najlepszych efektów istotne jest dodanie oleju.

Na naszej stronie znajdziecie sprawdzone przepisy na zupy przyrządzane na bazie rosołu. Szczególnie polecamy smakowitą pomidorówkę jak u babci oraz aromantyczną pieczarkową.

Wiemy kiedy solić rosół, by wyszedł
canva/peredniankina

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Tagi: Rosół sól Zupa