Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Porady > Kiedy wypada Wielkanoc w 2024 roku? Ta data może niejednego zaskoczyć

Kiedy wypada Wielkanoc w 2024 roku? Ta data może niejednego zaskoczyć

stół wielkanocny
Canva/Dar 1930

Choć zima w pełni, to wielu z nas zastanawia się, kiedy w tym roku obchodzimy Wielkanoc. Ta data może być prawdziwym zaskoczeniem. Warto spojrzeć w kalendarz i przekonać się, kiedy przypada data tego ruchomego święta. Takiej sytuacji dawno nie było w kalendarzu.

Kiedy obchodzimy w tym roku Wielkanoc?

Wielkanoc, czyli Święto Zmartwychwstania Pańskiego jest ważnym elementem kalendarza liturgicznego Kościoła. Warto pamiętać, że jest to święto ruchome, co oznacza, że co roku w innym terminie może przypadać. Kiedy Wielkanoc obchodzimy w 2024 roku? Ta data może dziwić, jeśli do tej pory nie patrzyliśmy w kalendarz.

 Termin Wielkanocy, a co za tym idzie Poniedziałku Wielkanocnego, jest uzależniony od daty pierwszej wiosennej pełni Księżyca. W tym roku ta przypada 25 marca w poniedziałek. Z kolei datę świąt wielkanocnych wyznacza najbliższa niedziela po pierwszej wiosennej pełni Księżyca. Ta przypada na 31 marca.

stół wielkanocny
Canva/Swetlana Kolpakova
W moim domu mówimy na to „colesław po polsku". Dzięki 1 składnikowi surówka jest lepsza, niż w restauracji

Jak to jest z Wielkanocą?

1 kwietnia obchodzimy Poniedziałek Wielkanocny. Patrząc na te wszelkie zależności, Wielkanoc może wypaść najwcześniej 22 marca, a najpóźniej 25 kwietnia. Interesujące jest to, że w 2024 roku Wielkanoc zbiegnie się z innymi ważnymi wydarzeniami. W Wielkanoc, czyli 31 marca zmienimy czas z zimowego na letni.

Natomiast Poniedziałek Wielkanocny zbiegnie się z Prima Aprilis. W tym roku data Wielkanocy może nas zaskoczyć. Warto też pamiętać, że Wielkanoc i Poniedziałek Wielkanocny są dniami ustawowo wolnymi od pracy i nauki. Wiosenna przerwa świąteczna wypada w tym roku od 28 marca do 2 kwietnia. 

Jaka pogoda na Wielkanoc?

Do Wielkanocy pozostało jeszcze trochę czasu. Jaka pogoda będzie towarzyszyć tym świętom? Na razie przewidywania są pozytywne. Wielkanoc wypada z początkiem wiosny, a w tym czasie IMGW przewiduje, że pierwszy miesiąc wiosny będzie ciepły. 

Jednak okazuje się, że deszczu też nie zabraknie. Jednak nie przejmujmy się na zapas pogodą, ale cieszmy z nadchodzącej wiosny. Wielkanoc już 31 marca, a czas jak wiadomo szybko płynie. Zanim się obejrzymy, usiądziemy do wielkanocnego śniadania. Pisaliśmy o tym jak zrobić wyśmienitą pastę awanturkę. Podawaliśmy pyszny sposób na podanie ziemniaków do obiadu. 

baranek
Canva/Studio Germany

Źródło: pysznosci.pl