Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Przepisy > Od lat robię pastę “awanturkę”. Przepis pamiętam jeszcze z dzieciństwa
Przemysław Bociąga
Przemysław Bociąga 11.02.2024 15:51

Od lat robię pastę “awanturkę”. Przepis pamiętam jeszcze z dzieciństwa

awanturka
canva

Spośród licznych past kanapkowych ta tradycyjna pozycja jest z pewnością warta spróbowania. Połączenie wędzonej ryby i twarogu daje zdrową i ciekawą przekąskę, idealną na śniadanie, ale też na imprezowe kanapeczki.

Awanturka z PRL-u

Awanturka określana jest często jako jeden z przysmaków PRL-u. Krąży na jej temat wiele opinii, ale niedokładnie wiadomo, skąd się wzięła i kiedy powstała. Za PRL-owskim pochodzeniem przemawia to, że stroni od mięsa, a stawia na wędzone ryby. Jest też świetnym daniem z kategorii szybkiej gastronomii, a przede wszystkim barową zakąską.

Podobnie nie wiadomo, skąd nazwa. Jedna z popularnych plotek mówi, że pasta może wywołać awanturkę żołądkową. Trudno jednak uwierzyć, by to właśnie ta pozycja z naszego menu stała się obiektem tej krytyki. W 2023 roku na „awanturkę” natknął się uczestnik „Milionerów”. Choć pytanie warte było zaledwie tysiąc złotych, musiał wykorzystać dwa koła ratunkowe, by móc przejść dalej.

pasta z rzeżuchą
fot. Canva
Rozbijam cienko schab i smaruję go serkiem topionym. 100 razy bardziej wolę to danie od klasycznych kotletów

Pasta z makreli i twarogu

My zaś idźmy dalej z przepisem na awanturkę. Proponujemy w nim jako rybną bazę wędzoną makrelę. Ta zdrowa, choć dość tłusta ryba jest łatwa do kupienia. Trzeba jednak pamiętać, że szybką awanturkę przyrządzimy z wielu innych ryb. w tym takich z puszki.

Składniki

  • 1 wędzona makrela
  • 250 g półtłustego twarogu
  • 1 mała cebula
  • 2 łyżki majonezu
  • 1 łyżka musztardy
  • 1 pęczek szczypiorku
  • Sól i pieprz

Przygotowujemy awanturkę z makrelą

Z makreli dokładnie usuwamy ości i rozgniatamy widelcem. Umieszczamy w jednej miseczce z twarogiem i mieszamy na jednolitą masę. Można też użyć blendera, by przyspieszyć sobie pracę. Pasta będzie wtedy znacznie bardziej gładka.

Cebulę drobno siekamy lub blendujemy i mieszamy z pastą. Dodajemy pozostałe składniki, w tym posiekany drobno szczypiorek. Pastę można podawać od razu albo wstawić na godzinę do lodówki, by smaki się przegryzły.

Wypróbuj też przepisy na schabowe w nietypowej panierce i niezwykłą szarlotkę z masą budyniową.

pasta na kanapce
fot. Canva