Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Przepisy > Kościół surowo zabrania jeść mięso w Wielki Piątek. Druga zasada jest równie ważna
Aleksandra Proch
Aleksandra Proch 07.04.2023 08:47

Kościół surowo zabrania jeść mięso w Wielki Piątek. Druga zasada jest równie ważna

produkty zakazane w Wielki Piątek
Canva / Teka77

Dziś wypada Wielki Piątek. Dla wiernych Kościoła katolickiego dzień ten ma szczególne znaczenie. Z uwagi na upamiętnienie męki i śmierci Chrystusa powinni oni przestrzegać postu ścisłego. Wstrzemięźliwość od spożywania pokarmów mięsnych to tylko jedna z jego wytycznych. 

Wielki Piątek wymaga przestrzegania zasad Prawa Kanonicznego

Wielki Piątek to dzień, który jest zakończeniem wielkiego postu. Wtedy to właśnie katolicy wspominają męczeńską śmierć Jezusa. Poza wstrzemięźliwością od pokarmów mięsnych obowiązuje ich wtedy dodatkowo post ilościowy. Jak sama nazwa wskazuje chodzi o ograniczenie ilości posiłków w ciągu dnia.

Nie uwierzysz jak Makłowicz parzy białą kiełbasę. Zawsze pamięta o 1 zasadzie

Co można, a czego nie można spożywać w Wielki Piątek?

Post ścisły obowiązujący w Wielki Piątek wymaga przestrzegania zasad Kościoła katolickiego. Według nich nie należy w ten dzień spożywać pokarmów składających się z mięsa. Od zwykłego piątku Wielki Piątek wyróżnia się obowiązującym dodatkowo postem ilościowym. Określa on, ile posiłków dziennie można spożyć.

Post ilościowy oznacza, że w Wielki Piątek można zaplanować jedynie 3 posiłki. Tylko jeden z nich może być posiłkiem do syta. Pozostałe 2 mają być skromne. Dzień ten wszakże wierzący powinni poświecić na zadumę, a nie ziemskie przyjemności.

Poza pokarmami mięsnymi (do których zaliczają się także wywary) katolicy powinny zrezygnować z innych kulinarnych rozkoszy. Za taką należy uznać wszelkie słodkości i desery. Wielki Piątek, poza zadumą, służyć ma pokucie. Zabronione jest także spożywanie alkoholu.

Co zatem można planować do jedzenia w Wielki Piątek? Doskonale sprawdzą się wszelkiego rodzaju potrawy warzywne. Dania bezmięsne oraz sałatki są dozwolone przez Kościół katolicki. Wśród nich na pewno każdy znajdzie coś dla siebie.

W Wielki Piątek zakazane jest mięso, ale można spożywać produkty odzwierzęce. Zawierają się w nich jaja, nabiał, a nawet tłuszcz. Nie musimy wobec tego rezygnować przykładowo z kanapki z serem żółtym i masłem. Takie produkty będą tego dnia dobrym źródłem niezbędnego białka.

 

Kogo obowiązuje post w Wielki Piątek?

Nie wszyscy wierni Kościoła zobowiązani są do przestrzegania rygorystycznych zasad. Niektóre osoby są z nich zwolnione. Surowe ograniczenia mogłyby bowiem wpłynąć niekorzystnie na ich zdrowie.

Założeń postu ścisłego, a więc także ilości dań nie muszą przestrzegać dzieci. Dotyczy on jedynie osób, które ukończyły 18 rok życia. Wierni mający za sobą 14 urodziny muszą jednak powstrzymać się od jedzenia mięsa.

Duszpasterze oraz rodzice winni zatroszczyć się o to, ażeby również ci, którzy z racji młodszego wieku niezwiązani jeszcze prawem postu i wstrzemięźliwości, byli wprowadzeni w autentyczny duch pokuty

-zaznacza jednak Kodeks Kanoniczny

Post ilościowy nie obowiązuje także osób starszych. Mowa tu o tych, którzy mają skończone 60 lat. Tak samo jednak jak dzieci po 14 roku życia są oni zobowiązani do zrezygnowania w tym dniu z potraw mięsnych. Warto wiedzieć jednak, że w Wielki Piątek nie można korzystać z dyspensy, która w każdy inny piątek roku przyznawana jest osobom, które nie mają wpływu na to, co dostaną do jedzenie (np. pacjencji szpitali, osadzeni w zakładach karnych itp.) W czasie postu można cieszyć się smakiem doskonałych rybnych kotletów. Zapiekanka pieczarkowo-warzywna zaspokoi głód i nie złamie zasad obowiązujących w Wielki Piątek.

ryba na Wielki Piątek.png
Canva / GMVozd