Przedwojenny przepis na kotlety ze śledzia. Pożywne, pyszne danie nie tylko na piątek
Kotlety ze śledzia są świetnym pomysłem na postny obiad. Przepis pochodzący z początku XX wieku nie ma sobie równych. Przyrządzone według niego danie jest soczyste, aromatyczne i niesamowicie sycące. Musicie spróbować.
Przepis na smaczne kotlety ze śledzia
Receptura z 1913 roku jest bardzo prosta i nie wymaga wyszukanych składników. Namoczone wcześniej śledzie bez dużej ilości soli wystarczy połączyć z cebulką lub szczypiorkiem i miękką bułką. Po usmażeniu uzyskuje się nie lada przysmak, który skusi nawet wybrednych.
Składniki:
- 5-6 filetów śledziowych solonych à la matias
- 1 mniejsza cebula lub pęczek szczypiorku
- 1 kajzerka
- 1 duże jajo
- bułka tarta do panierowania
- masło
- pieprz w ilości do smaku
- olej do smażenia
Jak zrobić kotlety ze śledzia? Przepis jest bardzo prosty
Zaczynamy od namoczenia śledzi, by usunąć z nich nadmiar soli. Zajmie to kilka godzin, więc warto rozpocząć przygotowania wcześniej. Jeśli skorzystacie z naszej instrukcji, ryba będzie smakowała fantastycznie.
Bułkę także namaczamy — musi zmięknąć. Odsolone filety mielimy w maszynce lub siekamy. Dodajemy do nich zeszkloną na maśle, uprzednio posiekaną cebulę lub opłukany i rozdrobniony szczypiorek.
Dodajemy odciśniętą z nadmiaru płynu bułkę oraz jajo. Mieszamy, a jeśli masa będzie zbyt luźna, dodajemy trochę bułki tartej. Doprawiamy pieprzem. Zwilżonymi dłońmi formujemy spłaszczone kotlety ze śledzia i obtaczamy je w bułce tartej. Smażymy na średnim ogniu, aż do zrumienienia z obu stron.
Jak podać kotlety ze śledzia?
Śledziowy rarytas świetnie smakuje z sosem kaparowym lub grzybowym. Można też zaserwować go tak, jak każdą inną smażoną rybę — z kwaśną surówką z kapusty kiszonej.
Na naszej stronie znajdziecie inne przepisy na przysmaki ze śledziem w roli głównej. Szczególnie polecamy prostą i smaczną sałatkę z dodatkiem buraka. Być może skuszą was też znakomite śledzie w curry.