Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Dieta > Które produkty zawierają najwięcej soli? Niektóre totalnie cię zaskoczą
Katarzyna Rachańska
Katarzyna Rachańska 28.05.2023 08:17

Które produkty zawierają najwięcej soli? Niektóre totalnie cię zaskoczą

sól
Canva

Sól jest nam potrzebna do życia. Jednak jej nadmiar to życie utrudnia, a nawet odbiera. Zbyt dużo soli to ryzyko rozwoju nadciśnienia tętniczego, osteoporozy i kamieni nerkowych. Niektóre produkty są prawdziwymi bombami pełnymi soli. Będziesz zaskoczony, gdy dowiesz się, o które wyroby chodzi. 

Zalecenia dotyczące soli

Według Światowej Organizacji Zdrowia dziennie nie powinniśmy przekraczać spożycia 6 mg soli. To odpowiada wielkości jednej łyżeczki. Jednak faktyczne dzienne spożycie bywa dużo większe. Wszystko przez ukryte źródła soli. To one głównie odpowiadają za rozwój nadciśnienia tętniczego i choroby układu krążenia.

Zdajemy sobie sprawę, że dużo soli znajduje się w wędlinach i kiełbasie. Już dwa plasterki polędwicy luksusowej, którą zjemy, zaspokoi w połowie nasze dzienne zapotrzebowanie na sól. Mamy też świadomość, że wszelkiego rodzaju sery są prawdziwą solną bombą. Zamiast tych dojrzewających i typu feta, wybierajmy twarogi i sery homogenizowane. Mają one najniższą zawartość soli wśród serów. 

Nikt nie robi ogórków kiszonych jak siostra Anastazja. Koniecznie zapisz sobie te proporcje

Te produkty są na cenzurowanym. Zawierają mnóstwo soli

Konserwy rybne i ryby wędzone zawierają mnóstwo soli. 100 g wędzonej ryby dostarczy nam aż 3 g soli. To połowa naszego dziennego zapotrzebowania. Do tego słone przekąski, zupki instant i dania gotowe są produktami, które powinniśmy omijać szerokim łukiem.

Źródłem ogromnych ilości soli są też wszelkiego rodzaju gotowe sosy, marynaty i mieszanki przypraw. Przoduje tu sos sojowy, który w 100 g ma aż 7 g soli. Darujmy sobie też jedzenie musztardy, ketchupu i sosu pomidorowego. Ten pierwszy produkt zawiera w 100 g aż 6,3 g soli. Dla porównania sos pomidorowy w 100 g ma 1 g soli.

Ukryte źródła soli są szczególnie niebezpieczne

Istnieje cała gama produktów, których nie podejrzewamy o to, że zawierają dużo soli. Jemy je często, niektóre nawet codziennie. Tak, jak pieczywo, które w swoim składzie soli ma niemało. 100 g bułki pszennej zawiera 1,8 g soli. Starajmy się sięgać po pieczywo pełnoziarniste, które soli ma o wiele mniej. Płatki śniadaniowe to kolejne bomby solne. W 100 g płatków kukurydzianych znajdziemy aż 2,5 g soli. 

Poza tym wszelkie marynowane i kiszone warzywa są przepełnione solą. Czy wiecie, że 100 g oliwek zawiera aż 6 g soli? Kiszone ogórki w 100 g mają jej 2,4 g. Natomiast sok pomidorowy i inne soki warzywne również obfitują w sól. W 100 g takiego produktu mamy aż 0,7-0,8 g soli. Oznacza to, że wypijając małą butelkę soku pomidorowego, dostarczamy sobie aż 2 g soli. To stanowczo za dużo. Pisaliśmy o soli w cieście. Radziliśmy też, kiedy solić rybę. 

sól

Źródło: medme.pl, medonet.pl, dietydlazdrowia.pl

Tagi: sól Chleb Danie