Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Dieta > Kupiłeś? Wyrzuć! W tym produkcie czyha groźna bakteria
Katarzyna Rachańska
Katarzyna Rachańska 25.05.2023 11:34

Kupiłeś? Wyrzuć! W tym produkcie czyha groźna bakteria

sklep spożywczy
Canva/Mehrad Vosoughi z Pexels

Główny Inspektorat Sanitarny ostrzega przed partią hamburgerów wieprzowych. W sprzedawanym produkcie wykryto bakterię, która może zagrażać zdrowiu. Jeśli kupiłeś te hamburgery wieprzowe, natychmiast je wyrzuć lub zwróć do sklepu, w którym je nabyłeś. Nie ryzykuj swoim zdrowiem.

Hamburgery wołowe z bakterią

Państwowa Inspekcja Sanitarna przeprowadziła badania, które wykazały, że jedna z partii hamburgerów wieprzowych zawiera groźne dla zdrowia bakterie. Tą bakterią jest Listeria monocytogenes.  W związku ze skażeniem produktu Główny Inspektorat Sanitarny wydał komunikat, w którym podaje szczegóły na temat skażenia.

Sanapid ostrzega, że zjedzenie hamburgerów wieprzowych z groźną bakterią może wywołać chorobę zwaną listerioza. 

Szczegóły dotyczące skażonego produktu:

Produkt - Hamburger wieprzowy, 260 g
Termin przydatności do spożycia - 26.05.2023
Numer partii - 251/IV
Producent - Konspol Holding Sp. z o. o. , Grottgera 40, 33-300 Nowy Sącz

Babcia robi najlepsza surówkę z młodej kapusty. Nic jej nie dorówna

Produkt natychmiast wycofywany ze sprzedaży

Główny Inspektorat Sanitarny poinformował w wydanym komunikacie, że partia skażonego produktu natychmiast zostaje wycofana ze sprzedaży. Producent został też poinformowany o skażonych hamburgerach wołowych. W komunikacie dodano, że producent podjął współpracę z Inspekcją Weterynaryjną, w celu ustalenia źródła skażenia.

Organy państwowe Inspekcji Sanitarnej monitorują wycofywania ze sklepów skażonego produktu. Jednocześnie służby apelują do konsumentów, by pod żadnym pozorem nie spożywali skażonej partii hamburgerów. Natomiast, jeśli już do tego doszło, trzeba koniecznie skontaktować się z lekarzem. 

Listerioza - objawy i skutki choroby

Bakteria Listeria monocytogenes wywołuje listeriozę. Choroba ta dotyka zwykle osoby z obniżoną odpornością. Skutkiem zakażenia jest posocznica listeriozowa, a następnie zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych i mózgu.

Objawami może być zapalenie spojówek, zakażenie skóry, zapalenie węzłów chłonnych, stawów i płuc. Może dojść do zapalenia osierdzia i mięśnia sercowego. Zapalenia gałki ocznej i zakażenia żołądkowo- jelitowego.  Jeśli spożyliśmy skażony produkt, jak najszybciej należy udać się do lekarza. Pisaliśmy też o innym ostrzeżeniu Sanepidu. Ostrzegaliśmy też przed niebezpieczną partią nabiału.

hamburger wieprzowy/gov.pl

Źródło: gov.pl