Kuroń pokazał, jak robi chłodnik litewski. Sekretem obłędnego smaku jest 1 składnik
Jakub Kuroń zdradził przepis na doskonałą letnią zupę. Chodzi o chłodnik litewski, który w upalne dni ugasi pragnienie i jest po prostu zdrowy. Za jej wyborny smak odpowiada jeden składnik. Poznaj go, a już nigdy tej tradycyjnej zupy nie przygotujesz inaczej.
Jakub Kuroń z zupą na upalne lato
Jakub Kuroń to kucharz i szef kuchni, który od lat zajmuje się także prowadzeniem warsztatów kulinarnych. Na swoim blogu od lat dzieli się również kulinarnymi radami oraz przepisami. To właśnie tam znaleźliśmy przepis na doskonały chłodnik litewski.
Jak sama nazwa wskazuje, zupę podaje się na chłodno i właśnie przez to świetnie sprawdzi się latem. Wszystko dzięki składnikom, z których jest przygotowywana. W klasycznej wersji robi się ją na kwaśnej śmietanie lub zsiadłym mleku, czasem robimy go na kefirze. Jednak Kuroń robi ją na czymś innym. Tajemniczy składnik poznasz w dalszej części artykułu.
Lepiej mrozić czereśnie z pestkami, czy bez? Warto być świadomym konsekwencjiNie może zabraknąć tego składnika
Znany kucharz swoją wersję chłodnika litewskiego przygotuje na maślance. Ten zamiennik śmietany sprawi, że zupa będzie smakowała znacznie lepiej, będzie lżejsza i nieco ostrzejsza. Wypróbuj ten patent, a już nigdy nie przygotujesz jej inaczej. Pozostałe produkty wraz z gramaturami umieszczono na liście poniżej. Sprawdź ją dokładnie, a następnie zapoznaj się z przepisem.
Składniki:
- 500 g maślanki
- 1 pęczek botwinki
- 200 ml wody
- ½ pęczka koperku
- 1 pęczek szczypiorku
- 1 pęczek rzodkiewki
- 3 długie ogórki
- 400 g jogurtu naturalnego
- 400 g kefiru
- 2 łyżki soku z cytryny
- cukier
- pieprz
- sól
- jajka do dekoracji (opcjonalnie)
Przepis Kuronia na chłodnik litewski
Umytą botwinkę drobno posiekaj. Umyte ogórki i rzodkiewki zetrzyj na dużych oczkach tarki. Koperek oraz szczypiorek drobno posiekaj. Do garnka wlej wodą i umieść w nim botwinkę. Wsyp po łyżce soli i cukru. Po zagotowaniu przykryj garnek i gotuj całość przez 3 minuty. Na koniec przełóż botwinkę do miski i pozostaw ją do wystygnięcia.
Starte ogórki przełóż do miski, obsyp solą i pozostaw na 10 minut. Do botwinki dodaj jogurt, maślankę oraz kefir. Ogórka odciśnij z nadmiaru wody i razem z rzodkiewką umieść go w misce. Wsyp posikany koperek oraz szczypior. Całość dopraw solą, pieprzem i odrobiną cukru. Wlej sok z cytryny i wymieszaj wszystkie składniki. Gotowy chłodnik podawaj na obiad z ugotowanym na twardo jajkiem. Możesz posypać świeżym koperkiem. Będzie smakował wybornie. Sprawdź przepis na letnią surówkę z młodej kapusty oraz dowiedz się, dlaczego tłum czekał na Gessler.