Moja babcia robiła najlepsze pierogi z jagodami. Cały sekret tkwił w jednym dodatku
Pierogi z jagodami to jeden z najpyszniejszych obiadów na słodko w asortymencie polskiej kuchni. Nie ma jednak idealnych pierogów bez jednego ważnego dodatku. Nie chodzi o smak, ale o strukturę nadzienia.
Pierogi z magicznym składnikiem
Jagody to, obok wiśni, najczęściej wykorzystywane do pierogów owoce. Nic dziwnego – oba mają mięsistą i zwartą strukturę i są dość odporne przynajmniej na krótkie gotowanie. Jednak w pełni ujawniają swoją moc, kiedy dodamy do nich nieco skrobi kukurydzianej lub mąki ziemniaczanej.
Ten składnik stosowany był w tym celu od dziesięcioleci. Ma to swoje uzasadnienie. Podczas gotowania owoce puszczają sok. Mąka ziemniaczana (tradycyjnie rzadziej skrobia kukurydziana) wchłania go, zmieniając w kremową masę.
Koniec samotności. Wdowa po Krawczyku przekazała przełomowe wieści: „Poznaliśmy się przy jego grobie” Świat mówi o mocnym otwarciu IO. Co zrobił polski aktor?Farsz jagodowy do pierogów
Pierogi z jagodami przyrządzamy z takim samym ciastem jak na każde inne przysmaki tego typu. Użyj więc takiego przepisu, któremu ufasz. Jeśli nie masz swojego ulubionego ciasta na pierogi – skorzystaj z tego przepisu na ciasto na pierogi z masłem.
Składniki
- Ciasto na pierogi
- 500 g jagód
- 3-4 łyżki cukru
- 1 łyżeczka cukru waniliowego
- 1 łyżka mąki ziemniaczanej
- Jogurt grecki lub skyr do podania
Przepis babci na pierogi z jagodami
Przygotowujemy ciasto i odstawiamy na 15 minut, żeby odpoczęło. Jagody zasypujemy cukrem i cukrem waniliowym i odstawiamy na 10 minut. Przed przystąpieniem do sklejania pierogów, zasypujemy jagody mąką ziemniaczaną.
Pierogi gotujemy w delikatnie osolonej wodzie przez 3-4 minuty od wypłynięcia. Należy uważać, by nie nałożyć do garnka zbyt dużo pierogów naraz – wtedy się posklejają. Podajemy w towarzystwie śmietany, którą można dodatkowo osłodzić.
Wypróbuj też przepisy na frytki z kiszonych ziemniaków i warzywa pieczone w rękawie.