Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Przepisy > Moja mama doskonałą zupę szczawiową robi nawet latem. Zmienia tylko sposób jej przygotowania
Katarzyna Rachańska
Katarzyna Rachańska 03.08.2023 13:21

Moja mama doskonałą zupę szczawiową robi nawet latem. Zmienia tylko sposób jej przygotowania

zupa szczawiowa
Canva/Mykola Lunov

Zupa szczawiowa to jeden ze smaków wiosny i lata. Kojarzy nam się też z dzieciństwem i czasem beztroski. Jednak w sierpniu liście szczawiu nie są już tak delikatne i mają włókienka. Dlatego moja mama modyfikuje sposób przyrządzania zupy szczawiowej. Wy też możecie tak zrobić.

Zupa, czyli smak lata i dzieciństwa

Wielu osobom zupa szczawiowa kojarzy się z wakacjami na wsi i czasem beztroskiego dzieciństwa. Liście szczawiu- najlepiej z ogródka babci smakują wybornie i trudno zapomnieć ten smak. Szczawiowa jest nie tylko pyszna, ale też zdrowa. Liście szczawiu pełne są witamin: C, A, E, D i witaminy z grupy B. 

Oprócz tego szczaw dostarcza nam magnezu, potasu, cynku, żelaza i wapnia. Jedząc zupę szczawiową- pochłoniemy też sporo błonnika i białka. Jednak w sierpniu szczaw nie jest już tak delikatny. Dlatego moja mama najpierw go blenduje, a potem przeciera przez sito. Wszystko po to, by pozbyć się włókien, które starszy szczaw miewa. 

Babcia zawsze robiła te knedle w sierpniu. Były delikatne dzięki jej tajnemu składnikowi

Jak przygotować zupę szczawiową?

Składniki:

  • 60 dag świeżego szczawiu
  • pietruszka 
  • marchewka
  • por
  • ½ selera
  • cebula
  • 2 łyżki mąki pszennej
  • ½ szklanki śmietanki kremówki
  • łyżka masła
  • pieprz
  • jajka

Gotujemy włoszczyznę, a w innym garnku podsmażamy na maśle cebulkę i dodajemy wywar z warzyw. Gdy włoszczyzna się ugotuje- dodajemy do mniej umyty i drobno pokrojony szczaw. Gotujemy 20 minut. 

W małej ilości wody rozrabiamy mąkę, dodajemy do zupy i dalej gotujemy. Zdejmujemy z ognia i dodajemy śmietankę. Doprawiamy pieprzem, a gdy zupa przestygnie miksujemy ją i przecieramy przez sito. Podajemy z połówkami jajka, ugotowanymi ziemniakami lub grzankami.

Zupa szczawiowa- wyjątkowy kwaśny smak

Zupa szczawiowa ma kwaśny smak, którego nie można pomylić z niczym innym. Szczaw warto pozyskiwać ze sprawdzonych źródeł- najlepiej własnego ogródka. Jednak można zrywać go na łące, która nie jest położona przy ruchliwej drodze. 

Szczaw kupimy też w warzywniakach. Pamiętajmy, żeby liście porządnie umyć. Jeśli chcemy, żeby zupa była wyjątkowo kwaśna- to posiekajmy też łodyżki. Należy odciąć ich końcówki. Jednak zwykle same liście szczawiu wystarczą, by zupa miała ten niezapomniany kwaśny smak. Pisaliśmy o szokującej wersji zupy szczawiowej.  Informowaliśmy, dlaczego należy dodawać jajko do tej zupy. 

szczaw
Canva/Chiociolla

Źródło: mniammniam.com, przyslijprzepis.pl, winiary.pl