Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Porady > Moja mama nie zbiera szumowin podczas gotowania rosołu. Gdy dowiedziałam się dlaczego, też przestałam to robić
Katarzyna Rachańska
Katarzyna Rachańska 14.04.2024 10:52

Moja mama nie zbiera szumowin podczas gotowania rosołu. Gdy dowiedziałam się dlaczego, też przestałam to robić

rosół
Fot. Shutterstock/Rosamar

Usuwacie szumowiny z rosołu? Ja przestałam to robić, idąc za przykładem mamy. Okazuje się, że warto zostawić je w tej esencjonalnej zupie. W poniższym tekście wyjaśniam dokładnie o co chodzi.

Gotowanie rosołu nie lada wyzwaniem

Rosół jest królem polskich zup. Cenimy go za wyjątkowy smak, ale też właściwości zdrowotne. Bywa podawany na niedzielny obiad i gdy łapie nas przeziębienie. Pełen witamin i rozgrzewający smakuje niemal o każdej porze roku. Gotowanie rosołu wymaga czasu, ale warto czekać na efekt.

Podczas gotowania tej wybornej zupy zwykle usuwamy szumowiny, które gromadzą się na powierzchni rosołu. Pamiętajmy, żeby rosół gotować na najlepszym mięsie i pysznych warzywach. Przyda się marchewka, korzeń pietruszki, seler, por i opalana nad ogniem cebula. 

rosół
Fot. Canva/arfo
Obtaczam mięso w przyprawach i układam je ciasno w słoiku. Sposób lata temu pokazała mi babcia

Co z tymi szumowinami?

Im dłużej gotujemy rosół, tym jest bardziej esencjonalny. Zupa dodaje sił i energii, poprawia odporność i bywa ratunkiem podczas przeziębienia. Warto wiedzieć, że poprawia stan osłabionych kości i stawów. Podczas gotowania rosołu gromadzą się szumowiny.

Szumowiny to nic innego, jak ścięte białko mięsa. Pod wpływem wysokiej temperatury wytrąca się i zbiera na powierzchni zupy. Nie są szkodliwe dla zdrowia, nie wpływają też znacząco na smak wywaru. Mimo to wiele osób pieczołowicie zbiera je z wywaru.

Warto jednak powstrzymać się przed ich usuwaniem. Zawierają cenny kolagen, który jest nieoceniony w chorobach reumatoidalnych. Kolagen poprawi też stan skóry. Warto wiedzieć, że szumowiny z czasem opadną na dno garnka. Szumowiny pomagają w odnowie i regeneracji organizmu.

Szumowiny pełne zdrowia

Szumowiny zawierają wiele cennych wartości odżywczych, ale mogą dodać też intensywnego smaku rosołowi. Usuwa się je głównie w celu nadania zupie klarowności. Warto jednak zostawić szumowiny i jeść rosół z większą zawartością kolagenu.

Podczas gotowania rosołu zapomnijmy natomiast o dodawaniu kotek rosołowych i tym podobnych dodatków. Są wygodne, ale sztuczne, więc nie najlepiej działają na organizm. Pisaliśmy o tym, co wyjdzie z połączenia banana z zieloną soczewicą. Podawaliśmy też smaczny patent na kotlety od Karola Okrasy. 

rosół
Fot. Canva/Foodiesfeed