Smakosze.pl
Smażenie jajecznicy na patelni

canva/Arx0nt

Najgorsze błędy popełniane podczas robienia jajecznicy

15 Stycznia 2022

(Ostatnia zmiana: 24 Stycznia 2022)

Autor tekstu:

Emilia Maciejewska-Latosińska

Udostępnij:

Wielu smakoszy chciałoby uzyskać puszystą i delikatną jajecznicę. Niektórzy, by to osiągnąć, dodają do jajek wodę, mleko lub śmietanę. Efekt jest jednak przeciwny od zamierzonego i danie staje się gumowate. Jakich jeszcze błędów powinniśmy się wystrzegać?

Przygotowanie jajecznicy, choć nie wydaje się skomplikowane, potrafi zaskoczyć. Często mimo, że korzystamy ze świeżych jaj, potrawa nie wychodzi taka, jak byśmy chcieli. Na ten stan wpływa wiele czynników. Przybliżamy najpopularniejsze z nich.

Naleśniki z maślanką są puszyste i pyszne

Puszyste i elastyczne naleśniki na maślance

CZYTAJ DALEJ

Czego unikać, przyrządzając jajecznicę?

Przede wszystkim trzeba uważać ze stosowaniem dodatków. Oprócz pokusy, by dolać płynu — celem przyrządzenia delikatniejszej jajecznicy — powinniśmy być ostrożni, robiąc to danie z dodatkiem warzyw. Świeże pod wpływem ciepła puszczają wodę.

Jajecznica się usmaży, ale będzie pływać w czymś w rodzaju nieapetycznej zupy. Próby wymieszania płynu z masą jajeczną skończą się uzyskaniem potrawy gumowatej i twardej. Jednym słowem dalekiej od ideału. Zawsze wrzucajmy wcześniej ugotowane lub upieczone warzywa, a wszystko się uda.

Podobny efekt, uzyskamy, jeśli posolimy masę przed wlaniem jej na patelnię. Właściwości higroskopijne soli sprawią, że z nawet z bardzo puszystej masy uzyskamy nie kiepsko wyglądający zbity i płaski placek. Doprawianie warto zostawić na sam koniec obróbki termicznej jajek.

Na co jeszcze należy uważać smażąc jajka?

Istotnym czynnikiem wpływającym na jakość uzyskanej jajecznicy jest wielkość patelni. Jeżeli przyrządzamy ją zaledwie z 1-2 jaj, wybranie dużego naczynia i ustawienie go na dużym ogniu, zagwarantują nam suchą i przypieczoną potrawę. Do mniejszej liczby jaj lepiej sprawdzają się patelnie o mniejszych średnicach.

Sekret dobrze zrobionej i puszystej jajecznicy jest takie dobranie grzania, by czas smażenia był dłuższy niż kilka sekund. Gdy będziecie smażyć jajka na małym ogniu około 5 minut, uzyskacie kremowe i delikatne danie. Odpowiednio dobierzcie też ilość tłuszczu. Nie zawsze jest potrzebny, ale ma wpływ na jakość dania.

Jajecznica na talerzu

Jajecznica będzie puszysta, jeśli usmażymy ją na niewielkim ogniu

Źródło zdjęcia: canva/Tatiana Volgutova

Podczas przygotowywania mięsa bardzo łatwo o karygodne błędy. Nr 5 popełnia niemal każdy

Slajd 1 z 6

Krojenie mięsa

Niewłaściwe krojenie mięsa

Mało kto zdaje sobie sprawę, że kierunek, w którym kroimy mięso, ma ogromne znaczenie. Pod żadnym wypadkiem nie powinniśmy tego robić wzdłuż włókien. Najlepiej kroić mięso w poprzek. Właśnie wtedy będzie ono odpowiednio kruche i soczyste. Kolejny slajd dotyczy błędu popełnianego przez wielu Polaków.

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

źródło: dietetycy.org

Zapraszamy na nasz Instagram

Emilia Maciejewska-Latosińska Autor

Redaktorka serwisu Smakosze.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@smakosze.pl

Podobne artykuły

Porady

Perfekcyjne, domowe frytki lepsze niż z restauracji

Czytaj więcej >
miód

Porady

Po czym rozpoznać dobry miód?

Czytaj więcej >

Porady

Jakie jest najlepsze mięso do gulaszu?

Czytaj więcej >
mięso w mleku

Porady

Dlaczego warto moczyć karkówkę w mleku?

Czytaj więcej >
smażenie pączków

Porady

Co zrobić ze zużytym olejem po smażeniu pączków?

Czytaj więcej >
rosół

Porady

Dlaczego warto dodać do rosołu szklankę zimnej wody?

Czytaj więcej >