Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Porady > Najgorsze błędy popełniane podczas robienia jajecznicy

Najgorsze błędy popełniane podczas robienia jajecznicy

Smażenie jajecznicy na patelni
canva/Arx0nt

Wielu smakoszy chciałoby uzyskać puszystą i delikatną jajecznicę. Niektórzy, by to osiągnąć, dodają do jajek wodę, mleko lub śmietanę. Efekt jest jednak przeciwny od zamierzonego i danie staje się gumowate. Jakich jeszcze błędów powinniśmy się wystrzegać?

Przygotowanie jajecznicy, choć nie wydaje się skomplikowane, potrafi zaskoczyć. Często mimo, że korzystamy ze świeżych jaj, potrawa nie wychodzi taka, jak byśmy chcieli. Na ten stan wpływa wiele czynników. Przybliżamy najpopularniejsze z nich.

Czego unikać, przyrządzając jajecznicę?

Przede wszystkim trzeba uważać ze stosowaniem dodatków. Oprócz pokusy, by dolać płynu — celem przyrządzenia delikatniejszej jajecznicy — powinniśmy być ostrożni, robiąc to danie z dodatkiem warzyw. Świeże pod wpływem ciepła puszczają wodę.

Jajecznica się usmaży, ale będzie pływać w czymś w rodzaju nieapetycznej zupy. Próby wymieszania płynu z masą jajeczną skończą się uzyskaniem potrawy gumowatej i twardej. Jednym słowem dalekiej od ideału. Zawsze wrzucajmy wcześniej ugotowane lub upieczone warzywa, a wszystko się uda.

Podobny efekt, uzyskamy, jeśli posolimy masę przed wlaniem jej na patelnię. Właściwości higroskopijne soli sprawią, że z nawet z bardzo puszystej masy uzyskamy nie kiepsko wyglądający zbity i płaski placek. Doprawianie warto zostawić na sam koniec obróbki termicznej jajek.

Na co jeszcze należy uważać smażąc jajka?

Istotnym czynnikiem wpływającym na jakość uzyskanej jajecznicy jest wielkość patelni. Jeżeli przyrządzamy ją zaledwie z 1-2 jaj, wybranie dużego naczynia i ustawienie go na dużym ogniu, zagwarantują nam suchą i przypieczoną potrawę. Do mniejszej liczby jaj lepiej sprawdzają się patelnie o mniejszych średnicach.

Sekret dobrze zrobionej i puszystej jajecznicy jest takie dobranie grzania, by czas smażenia był dłuższy niż kilka sekund. Gdy będziecie smażyć jajka na małym ogniu około 5 minut, uzyskacie kremowe i delikatne danie. Odpowiednio dobierzcie też ilość tłuszczu. Nie zawsze jest potrzebny, ale ma wpływ na jakość dania.

Jajecznica na talerzu
canva/Tatiana Volgutova

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

źródło: dietetycy.org