Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Produkty > Na zachodzie jest wielkim przysmakiem. Polacy omijają ten wyrób szerokim łukiem
Maciej Jurczyk
Maciej Jurczyk 29.09.2024 07:00

Na zachodzie jest wielkim przysmakiem. Polacy omijają ten wyrób szerokim łukiem

metka
Fot. Shutterstock/Gudrun Hochmuth

Surowe mięso wieprzowe ze sporą ilością przypraw zamknięte w formie kiełbasy to prawdziwy przysmak w Europie Zachodniej. Metka, bo o nią tu chodzi, przed laty była popularna również w Polsce. Przypomnij sobie ten doskonały przysmak i dowiedz się, z czym go podawać. Warto wrócić do tej mięsnej przekąski.

Niemiecki przysmak, czyli mięso z przyprawami

Metka to rodzaj kiełbasy, która składa się z surowego, ale dobrze przyprawionego mięsa wieprzowego. Pierwszy raz pojawiła się w 1903 roku w jednej z berlińskich gospód. Od tamtej pory stała się przysmakiem nie tylko w Niemczech, ale też na Śląsku, Kujawach i w Wielkopolsce. 

Obecnie nie jest aż tak popularna w Polsce, ale wciąż jest przysmakiem u naszych zachodnich sąsiadów. Warto przypomnieć sobie jej smak, bo nawet dzisiaj może być doskonałą przekąską. O tym, jak ją podawać, dowiesz się więcej z dalszej części artykułu. 

met ka.jpg
Fot. Canva/JackF
Kroję, mieszam i podaję. Ta sałatka jest śmiesznie tania, a smakuje jak marzenie

Metka popularna tylko w dwóch regionach

Cała Polska zapomniała o metce, ale wciąż są regiony na północy i na zachodzie naszego kraju, gdzie surowe mięso z przyprawami jest zaliczane do dań tradycyjnych. A te, jak wiadomo, bardzo często są nie tylko smaczne, ale też wartościowe. Nie inaczej jest i w tym wypadku. 

Dobrej jakość metka zawiera sporo witaminy B3, czyli niacyny. Właśnie ten składnik odpowiada za poprawne funkcjonowanie naczyń krwionośnych oraz redukuje zapalenia jamy ustnej i skórnej. Choćby z tego powodu warto włączyć ją do swojej diety. 

Metka - jak ją podawać?

Przysmak, jakim jest metka, ma także tę zaletę, że można podać ją na wiele sposobów. Najczęściej i dla wielu najsmaczniej podaje się ją z pieczywem. Roztarta na powierzchni kromki chleba smakuje obłędnie.

Niektórzy przygotowują z niej także tatara. Choć smakuje wtedy zupełnie inaczej niż ten z wołowiny i tak jest bardzo dobry. Wybierz najlepszy dla siebie sposób podania i przekonaj się o wyjątkowym smaku metki. Specjał ten najlepiej kupować ze sprawdzonego źródła, aby smakował dokładnie tak, jak powinien. Wtedy ze smakiem będziesz wracać do niego bardzo często

Sprawdź co da swoich klientów przygotował Lidl. Zobacz też co począć z przejrzałymi bananami.

tatar metka.jpg
Fot. Canva/Mariha-kitchen