Smakosze.pl
Ogórki kiszone wyjdą perfekcyjnie

Canva / merc67

Najczęstszy błąd podczas robienia ogórków kiszonych

30 Września 2021

Autor tekstu:

Jakub Kossakowski

Udostępnij:

Nie da się ukryć, że ogórki kiszone są jednym z najsmakowitszych rodzimych specjałów. Nietrudno natknąć się na osoby, które zajadają je regularnie. Podczas przygotowywania ogórków kiszonych łatwo o błędy, które sprawią, że smakołyk będzie daleki od ideału. Najczęściej problem tkwi w dodaniu zbyt małej ilości wody.

Ogórki kiszone są kulinarnym szlagierem, obok którego nie sposób przejść obojętnie. W każdym domu przyrządza się je odrobinę inaczej. Niezależnie od obranej receptury, powinniśmy przestrzegać kilku kluczowych zasad.

Dalsza część artykułu znajduje się poniżej filmu:

Jeden błąd może zrujnować nasze ogórki kiszone

Smakowite ogórki kiszone niejednokrotnie gościły na naszym portalu. Jakiś czas temu prezentowaliśmy przepis na surówkę, w której główną rolę odgrywały słono-kwaśne frykasy. Dziś skupimy się na błędach, które są często popełniane podczas przygotowywania ogórków kiszonych.

Ogórki kiszone, jak każda inna potrawa, wymagają stosowania się do pewnych zasad. Absolutną podstawą jest dodawanie odpowiedniej ilości wody. Jeśli będzie jej zbyt mało, wówczas nasze ogórki mogą się popsuć.

Ogórki umieszczamy ciasno w słoiku i zalewamy je wodą tak, aby były nią w pełni przykryte. Dzięki temu kiszonki nie spleśnieją. Musimy pamiętać również o zostawieniu odrobiny miejsca na gaz uwalniający się podczas kiszenia. Oczywiście na tym nie koniec zasad dotyczących ogórków kiszonych. O czym jeszcze należy pamiętać?

Chałka od Ewy Wachowicz

Cudowny przepis na chałkę według przepisu Ewy Wachowicz

CZYTAJ DALEJ

Ogórki kiszone wyjdą perfekcyjnie, gdy użyjemy odpowiednich przypraw

Nie od dziś wiadomo, że ogórki kiszone wymagają użycia soli. Jej rodzaj ma ogromne znaczenie. Każdy kto ma doświadczenie w przygotowywaniu przetworów wie, że najlepiej sprawdza się sól kamienna niejodowana.

Zwykła sól kuchenna może zaburzyć proces kiszenia. Tym samym nasze ogórki najpewniej przyczynią się do kulinarnego rozczarowania. Sól to nie jedyna problematyczna przyprawa. Okazuje się, że ogórki kiszone mogą wyjść gorzkie, jeśli wykorzystamy ziele angielskie, ziarna czarnego pieprzu i liście laurowe.

Mało kto zdaje sobie sprawę, że ogórki kiszone wychodzą o wiele lepiej, jeśli do słoika dodamy odrobinę cukru. Dzięki niemu specjał lepiej się zakonserwuje i będziemy mogli się nim cieszyć przez dłuższy czas.

Do przygotowania idealnych ogórków kiszonych wystarczy nam sól, koper włoski z łodygą, czosnek i świeży chrzan. Dodatkowo możemy wykorzystać liście dębu i wiśni. Wspominaliśmy o tych dodatkach we wcześniejszym artykule.

Ogórki kiszone

Ogórki kiszone

Canva / Alliance Images

Ogórki ogórkom nierówne

Nie możemy zapomnieć o wybraniu odpowiednich ogórków do kiszenia. Najlepiej sprawdzają się młode i małe warzywa. Powinny mieć dosyć jasną skórkę. Przed rozpoczęciem przygotowań najlepiej namoczyć je w zimnej wodzie.

Ogórki warto kisić niemal od razu po ich zakupieniu. Z dnia na dzień będą one traciły swoje walory. Tym samym czas odgrywa niezwykle istotną rolę. Najlepiej przygotowywać ogórki kiszone tego samego dnia, w którym je kupiliśmy.

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: To musisz wiedzieć; Winiary

Zapraszamy na nasz Instagram

Jakub KossakowskiAutor

Wydawca serwisu Smakosze. Już od najmłodszych lat fascynowały mnie szeroko pojęte kulinaria. Istnieje wiele możliwości różnorodnych połączeń smakowych, tym samym podczas kuchennych poczynań nie ma miejsca na nudę. Chętnie opracowuję swoje własne przepisy na smakołyki. W kuchni lubię eksperymentować, jednak wychodzę również z założenia, że warto kierować się sprawdzonymi sposobami, które niejednokrotnie wprawiały nasze kubki smakowe w stan ekstazy. Prywatnie preferuję proste oraz bezmięsne potrawy i jestem otwarty na rozmaite nowości. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail redakcja@smakosze.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@smakosze.pl

Podobne artykuły

grzyby

Porady

Jak długo należy gotować grzyby? Informacje istotne dla smaku i Twojego zdrowia

Czytaj więcej >
placki ziemniaczane

Porady

Zastąp jajko innym składnikiem. Placki ziemniaczane wyjdą jeszcze lepsze

Czytaj więcej >
zielona część pora

Porady

Przenigdy nie wyrzucaj zielonej części pora. Znamy niesamowite sposoby ich wykorzystania

Czytaj więcej >
jak zagęścić gulasz

Porady

Czym zagęścić gulasz? Mąka nie jest jedynym sposobem

Czytaj więcej >
suszone grzyby

Porady

Jakich grzybów lepiej nie suszyć? Łatwo o ogromny błąd

Czytaj więcej >

Porady

Jak ugotować brukselkę, żeby nie była gorzka? Najlepsi kucharze zawsze dosypują do wrzątku 1 składnik

Czytaj więcej >