Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Przepisy > Najlepsze ciasto na pierogi zrobisz z 3 składników. Przepis dostałam od babci, jedna porada jest bezcenna

Najlepsze ciasto na pierogi zrobisz z 3 składników. Przepis dostałam od babci, jedna porada jest bezcenna

Przepis na ciasto na pierogi
YT/Kawa z mlekiem

Ciasto na pierogi nie wymaga wielu składników. Niewielu smakoszy wie jednak, że oprócz zachowania odpowiednich proporcji produktów, ważna jest jeszcze jedna czynność. Moja babcia wyjaśniła mi jakiś czas temu, co pomaga uzyskać znakomite efekty.

W lepieniu pierogów kluczowe jest ciasto

Pierogi zawsze wydawał mi się daniem skomplikowanym, wymagającym cierpliwości oraz wysiłku. Choć ich zrobienie jest czasochłonne, to z dobrą recepturą ich wykonanie wcale nie jest aż tak uciążliwe, jak się spodziewałam.

Pyszne pierogi z dowolnym farszem nie będą jednak naszym udziałem, jeśli ciasto na specjał będzie mało elastyczne i twarde. Na szczęście babcia pokazała mi jakie składniki dodać i jakie proporcje są właściwe. Dziś podzielę się z wami jej niezawodną recepturą. Jedna czynność w niej jest szczególnie ważna.

Ciasto na pierogi z babcinego przepisu.jpg
YT/Kawa z mlekiem
Robię tę sałatkę, gdy mam ochotę na coś zdrowszego. Jest pyszna i najesz się nią jak obiadem

Najprostszy przepis na ciasto na pierogi

Kluczem do uzyskania idealnego ciasta na pierogi jest nie tylko odpowiednie połączenie składników, ale też odstawienie zagniecionej masy, by odpoczęła. W ten sposób moja babcia uzyskiwała znakomite danie, którego nikt nie odmawiał. Dziś i ja tak je przygotowuję.

Składniki:

  • 450 g mąki pszennej typu 500
  • 250 ml wrzątku
  • szczypta soli

Tylko trzy produkty, a efekty są spektakularne. Zadbajcie jeszcze, by woda, której użyjecie, była miękka, wtedy pierogi wyjdą jeszcze lepsze. Dokładny sposób wykonania opisuję poniżej.

Babcia pokazała mi jak zrobić ciasto na pierogi

Zaczynam od starannego przesiania całej potrzebnej mąki przez sito o gęstym splocie. Dodaję niej sól i mieszam. Teraz niewielkimi porcjami wlewam odmierzony wrzątek, jednocześnie mieszając masę łyżką, aby płyn mógł dotrzeć w każdy zakamarek produktu.

Z tak zaparzonej mąki na oprószonej „nową” niewielką porcją tego składnika stolnicy wyrabiam ciasto. Potrwa to chwilę, a efektem będzie gładka i elastyczna kula. Umieszczam ją w misce, a naczynie przykrywam i odstawiam na 20 minut.

Potem już wystarczy podzielić masę na mniejsze części, każdą z nich rozwałkować na cienki placek i wycinać niewielkie krążki. W każdym z nich z powodzeniem zamkniecie około 1 łyżeczki swojego ulubionego farszu.

Jak podawać pierogi?

Świeżo przygotowane sakiewki z nadzieniem koniecznie trzeba ugotować. Zazwyczaj wystarczy trzymać je przez 3-5 minut we wrzątku, delikatnie podgrzewając zawartość garnka. Niektórzy jedzą pierogi z wody, a inny decydują się jeszcze na okrasę.

Na naszej stornie znajdziecie inne przepisy na ciasto na pierogi. Sprawdźcie jak zrobić efektowną wersję z sokiem z buraka. Być może zainteresuje was też patent na niezwykle elastyczną masę z dodatkiem tłuszczu roślinnego.

zagniatanie ciasta na pierogi.jpg
YT/Kawa z mlekiem