Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Porady > Nigdy nie dodawaj go do goracej herbaty. Zdecydowanie lepiej odczekać kilka chwil
Przemysław Bociąga
Przemysław Bociąga 14.01.2024 11:31

Nigdy nie dodawaj go do goracej herbaty. Zdecydowanie lepiej odczekać kilka chwil

herbata
Canva/wombatzaa

Nawet ci, którzy na codzień nie słodzą herbaty, mogą mieć słabość do naparu z dodatkiem miodu. Niestety jeden błąd sprawia, że traci ona swoje cenne właściwości. Miodem nie można słodzić herbaty zbyt wcześnie.

Herbata z miodem

Miód to niezwykły produkt. Wśród słodkości pochodzących z natury, mało która jest tak słodka i pyszna. Można używać go niemal wszędzie tam, gdzie używany jest cukier, ale w bonusie przychodzą niezwykłe właściwości miodu.

Zawdzięczamy je dodatkom, które zazwyczaj dostajemy w słoiku nektaru. Znajdują się tam choćby drobinki propolisu czy pyłku pszczelego, które odpowiadają – wraz z witaminami i mikroelementami – za niezwykłe właściwości lecznicze miodu.

herbata z miodem

Kiedyś królowały na stołach, dziś przyprawiają o gęsią skórkę. Przypominamy kultowe potrawy z czasów PRL

W jakiej temperaturze słodzić herbatę

Niestety, z miodem trzeba postępować bardzo ostrożnie. Może się bowiem zdarzyć, że będziemy mieli słoik najlepszego miodu świata, ale popełnimy błąd, który pozbawi nas jego właściwości. Błędem tym jest słodzenie herbaty, kiedy jest jeszcze gorąca.

Odruch jest zrozumiały: chcemy jak najszybciej raczyć się pysznym napojem. Ale miód w tempteraturze powyżej 60 stopni Celsjusza traci swoje cenne prozdrowotne działanie. Doradza się wręcz, by odczekać jeszcze dłużej – aż herbata osiągnie 40 stopni.

Wybierajmy dobry miód

Na szczęście 60 stopni to temperatura, w której herbatę w dalszym ciągu uznaje się za gorącą. Nic więc nie stoi na przeszkodzie, by móc pić pyszną herbatę z miodem i uznawać ją za produkt wspomagający odporność i zdrowie.

Warto jednak zwrócić uwagę na to, czy miód, który mamy do dyspozycji, spełnia w ogóle takie funkcje. Pamiętajmy, że miody produkowane przemysłowo i trafiające w dużych ilościach na sklepowe półki, są nadmiernie oczyszczone.

Producenci chcą upewnić się, że miód nie będzie wyglądał podejrzanie, pienił się i był pełen zawieszonych cząsteczek. Dlatego filtrują go dokładnie, pozbywając się tych zdrowych składników

Wybierajmy więc miody z małych pasiek, gdzie patokę pozyskuje się na zwykłej wirówce. Miód nie jest wtedy krystalicznie czysty, ale dzięki temu jest bogaty w dobroczynne składniki.

Dowiedz się też więcej o składzie sklepowych dżemów i wypróbuj przepis na świetne ciasto bez pieczenia.

słoiki miodu