Obtocz w mące i usmaż. Przysmak z barów mlecznych i stołówek bije mielone na głowę
Kotlety mielone to po dziś dzień obowiązkowa pozycja na polskich stołach. Jednak mają też swoją zapomnianą odmianę. Warto czasem wracać smakiem do dawnych wariantów dań. Te kotlety były przysmakiem w barach mlecznych i na stołówkach.
Bryzole jak w PRL
Kotlety z całych kawałków mięsa, jak steki albo sznycle, miały zawsze swoje niekwestionowane miejsce w naszych kuchniach. Przy nich kotlety z mięsa mielonego – może nie licząc szlachetnego tatara – wyglądają trochę jak ubodzy kuzyni. Ale jest też sposób, by upodobnić mielonego do jego bardziej szlachetnych kuzynów.
Tak powstał bryzol. Cienkie, wyglądające jak rozbite kotlety z mięsa mielonego powstały we Francji i cieszyły się niezłą reputacją. PRL zaś zaadaptował je jako swego rodzaju próbę zrobienia czegoś z niczego. Serwowano go w barach mlecznych i stołówkach pracowniczych, dlatego wielu z nas tęskni za tym smakiem.
Zastąpiłem ziemniaki w ogórkowej tym warzywem. Wszyscy pukali się w głowę, a potem błagali o dokładkiSmażymy bryzol
Spróbujmy go więc odtworzyć. Do przygotowania naszych bryzoli używać będziemy mięsa z łopatki wieprzowej. Można jednak pokusić się o bardziej szlachetne wydanie z cielęciny.
Składniki
- ½ kg łopatki wieprzowej
- 1 jajko
- Mąka pszenna do panierowania
- Sól, pieprz
- Masło klarowane do smażenia
Dodatkowo:
- 300 g pieczarek
- cebula
Bryzol jak w PRL
Mięso mielimy grubo, a najlepiej – siekamy nożem na małe, ale wyczuwalne kawałki. Dodajemy jajko, przyprawiamy solą i pieprzem. Całość wyrabiamy na kleistą, jednolitą masę.
Mięsną masę dzielimy na kulki wielkości piłeczki do ping ponga. Rozpłaszczamy je szklanką, by powstały placuszki o grubości poniżej centymetra.
Bryzole dokładnie obtaczamy w mące i smażymy na rozgrzanym maśle klarowanym, aż będą złociste z obu stron i przekładamy na talerz. Na tej samej patelni podsmażamy posiekaną drobno cebulę. Następnie dodajemy pokrojone pieczarki i smażymy przez kilka minut. Doprawiamy solą, pieprzem i układamy na mięsie. Smacznego!
Wypróbuj też przepisy na nietypową zupę ogórkową i skyrnik.