Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Porady > Okrasa pokazał, jak robi zakwas na żurek. Ta sztuczka ułatwi wszystkim życie
Magdalena Patacz
Magdalena Patacz 25.03.2023 12:37

Okrasa pokazał, jak robi zakwas na żurek. Ta sztuczka ułatwi wszystkim życie

Sposób Okrasy na zakwas na żurek
screeny z filmu pochodzą z kanału KuchniaLidla.pl na YouTube

Karol Okrasa zdradził prostą sztuczkę, dzięki której domowy zakwas na żurek na Wielkanoc będzie gotowy nie po ponad tygodniu, a już po 3- 4 dniach. Woda z domowych kiszonek znacznie przyspiesza proces fermentacji.

Żurek gotowany na domowym zakwasie nie ma sobie równych

Wielkanoc zbliża się wielkimi krokami. Powoli zaczynamy zastanawiać się, co przygotować na świąteczny stół. Jedną z tradycyjnych potraw jest żurek z kiełbasą, jajkiem i chlebem. Najlepszy żur przygotujemy oczywiście z domowego zakwasu.

Zakwas na żurek przyrządzany tradycyjną metodą potrzebuje około 8, a nawet 10 dni, aby nabrał charakterystycznego smaku. Karol Okrasa pokazał, jak przyspieszyć cały proces fermentacji. Domowy zakwas będzie gotowy po 3- 4 dniach.

Zakwas na żurek przygotowujemy z mąki żytniej. Dodajemy również letnią wodę, ziele angielskie, liście laurowe i czosnek. Proporcje są następujące: 200 g mąki, 2 l ciepłej wody, 10 ziaren ziela angielskiego, 6 liści laurowych i ząbek czosnku. Zdjęcia wykorzystane w artykule pochodzą z kanału KuchniaLidla.pl na YouTube.

 

 

Koniec z tarciem ziemniaków. Najlepsze placki ziemniaczane zrobisz zupełnie inaczej

Karol Okrasa pokazał, jak przyspieszyć fermentację zakwasu na żurek

Karol Okrasa do wszystkich, wymienionych wyżej składników, dodaje 2- 3 łyżki wody z ogórków kiszonych lub kiszonej kapusty. Najlepszy efekt uzyskamy, kiedy wykorzystamy domowe przetwory. Kwas mlekowy zawarty w wodzie po kiszonkach znacznie przyspieszy fermentację. 

Zakwas będzie gotowy po 3- 4 dniach. Okrasa zaznaczył również, aby zakwas na żurek przygotowywać w wyparzonym słoiku, aby się nie zepsuł. Wymieszane składniki przykrywamy gazą lub lnianą ściereczką i odstawiamy w suche i zacienione miejsce.

 

Do zakwasu możemy również dodać skórkę razowego chleba

Okrasa do zakwasu na żurek proponuje dodać również wysuszoną skórkę z chleba razowego. Chleb, podobnie jak woda z kiszonek, przyspieszy cały proces fermentacji. W tym przypadku jednak zaczynają pracować drożdże, a nie kwas mlekowy.

Zakwas na żurek z dodatkiem chleba będzie gotowy po około 5- 6 dniach. Taki zakwas będzie mniej kwaskowaty od zakwasu z wody po ogórkach kiszonych lub kiszonej kapuście.

Czym różni się od siebie barszcz biały i żurek? Na Wielkanoc zamiast zimnych nóżek, przygotuj galaretki drobiowe w kształcie jajek. Zachwycą wszystkich gości.

żurek.jpg
canva/Fired1991